تاریخ انتشار: 1394/05/26 - 10:10
تعداد بازدید: 20416

خانمهايي كه براي نخستين بار باردار مي شوند چون هيچ پيش زمينه و تجربه اي ندارند، معمولاً خيلي مراقب خود و جنينشان هستند و با بروز هر اتفاقي به متخصص مراجعه مي كنند و چكاپ هاي دوره اي را به موقع انجام مي دهند اما بارداري دوم كمي متفاوت است؛ مخصوصاً اگر نزديك به بارداري اول باشد. در اين شرايط، مادران گاهي با فرض اينكه از همه چيز آگاهند، مرتكب اشتباهاتي مي شوند كه مي تواند جان خود يا حتي جنين شان را به خطر بيندازد.

 

باور اشتباه اول: همه چيز مثل همان بارداري قبلي پيش مي رود
هيچ بارداري و زايماني مثل هم نيست. اين بارداري و زايمان شما مي تواند كاملا متفاوت باشد. ممكن است اتفاق هايي در زندگي شما افتاده باشد كه روي روان شما هم تأثير مثبت يا منفي گذاشته باشد و بر بارداري شما هم اثر بگذارد. در بارداري دوم نيز لازم است مثل بارداري اول، مرتب زير نظر متخصص باشيد و آزمايش ها و چكاپ هاي دوره اي تان را انجام دهيد.

 

باور اشتباه دوم: از آنجا كه يك بار سزارين كرده ام، بار دوم هم مجبور به سزارين هستم
اگر خانمي بار نخست سزارين كرده، بايد دليل اين موضوع مشخص شود. اگر دليل سزارين مشكلات آناتوميكي و تنگي لگن بوده، اين خانم مجبور است دوباره سزارين كند اما اگر دليل سزارين مسائل مربوط به جنين است، مثلاً ضربان قلب جنين افت كرده يا وضعيت قرارگيري او مناسب نبوده، ممكن است در زايمان بعدي اين اتفاق نيفتد و خانم بتواند به راحتي زايمان طبيعي انجام دهد. البته اين خانمها به مراقبت بيشتري نياز دارند زيرا احتمال پارگي جاي برش قبلي وجود دارد. در كل اگر سير زايمان خوب و طبيعي باشد و مشكلي در كانال زايمان ايجاد نشود، جاي نگراني نيست. به خانمهايي كه 2 يا 3 بار سزارين داشته اند، اجازه زايمان طبيعي داده نمي شود زيرا احتمال پارگي رحم بالا مي رود. در مورد خانمهايي كه يك بار زايمان طبيعي انجام داده اند نيز اين احتمال وجود دارد كه وضعيت جنين نامناسب باشد يا جفت جدا شود و خانم مجبور به انجام عمل سزارين شود. به هر حال هر بارداري شرايط خاص خود را دارد.

 

باور اشتباه سوم: همه چيز قابل پيش بيني است و در سونوگرافي هر مشكلي معلوم مي شود
اين باور كاملا اشتباه است. بسياري از مسائل در روند زايمان ناگهان بروز مي كنند؛ مثلاً جدا شدن جفت يا جفت سر راهي مسئله اي نيست كه بتوان آن را با سونوي قبل از زايمان يا آزمايش تشخيص داد. در طول روند زايمان بايد مادر و جنين زير نظر باشند و ضربان قلب تحت كنترل باشدتا اگر مشكلي پيش آمد، بتوان اقدام مناسب انجام داد.

 

باور اشتباه چهارم: بيماري ها و مشكلات بارداري اول در بارداري دوم تكرار مي شود
بارداري دوران خاص و پيچيده اي است. برخي بيماري ها كه زمينۀ آن در فرد وجود دارد اما هرگز بروز نكرده، ممكن است در اين دوران خود را نشان دهد. ديابت بارداري يا فشار خون بارداري از اين قبيل بيماري هاست. برخي بيماري ها مثل لوپوس، بيماري هاي روماتيسمي يا بيماري هاي مغز و اعصاب ممكن است در بارداري براي اولين بار خود را نشان دهند. برخي بيماري ها اگر در بارداري اول رخ دهند، احتمال دارد در بار داري دوم هم تكرار شوند؛ مثل فشار خون، مسموميت بارداري يا ديابت بارداري اما باز هم هيچ چيز قابل پيش بيني و صد درصد نيست.

 

باور اشتباه پنجم: در بارداري دوم نيازي به چكاپ مرتب نيست
برخي خانمها مخصوصاً كساني كه فرزند كوچك يا دو فرزند دارند، براي بارداري بعدي و چكاپ هاي ماهانه و هفتگي مراجعه نمي كنند و فكر مي كنند چون يك يا دو بارداري موفق داشته اند، همه چيز اين بار نيز خوب پيش مي رود اما دو بارداري مثل هم نيست. ممكن است خانمي در بارداري اول مشكلي نداشته باشد اما در بارداري دوم فشار خون بالا يا ديابت داشته باشد. كنترل نشدن روند بارداري ممكن است باعث شود فرزندي با مشكلات رشدي و تنفسي يا كم وزن متولد شود كه بعد از زايمان دردسرهاي زيادي براي مادر خواهد داشت. هر بارداري به مراقبت هاي خاص خود نياز دارد. خانمي كه وضعيت طبيعي دارد، بايد در 5 ماه نخست ماهي يك بار و بعد 2 هفته يك بار و بعد هر هفته ويزيت شود. اگر راه خانم به مطب يا بيمارستان دور است، مي تواند به خانه هاي بهداشت يا مراكز درماني نزديك مراجعه كند. بايد فشار و وزن مرتب در طول بارداري زير نظر باشد. شايد در گذشته خانمها كمتر زير نظر متخصص بودند و در خانه زايمان مي كردند اما آمار مرگ و مير هم بالا و طول عمر آنها كوتاه بود اما امروز موظفيم آمار مرگ و مير مادر و طول عمر را در حد استاندارد نگه داريم. يك بخش اين ماجرا در كنار امكانات و توجه پزشك مربوط به توجه خود مادران است.

 

باور اشتباه ششم: فرزند اولم نياز بيشتري به من دارد و من ديگر فرصت كافي براي خواب و استراحت نخواهم داشت
هر فرزندي حق و حقوق خود را دارد، نبايد يكي را فداي ديگري كرد. بسياري از خانمها وقتي زايمان كردند فردي را براي كمك خود مي آورند اما در واقع قبل از زايمان و در طول بارداري هم به اين كمك نياز دارند تا بتوانند به اندازه كافي بخوابند و استراحت كنند و تغذيۀ خوبي داشته باشند. هر مشكل رواني و جسمي روي سلامت جنين تأثير مي گذارد. در بارداري دوم فعاليت مادر بيشتر و بدن او ضعيف تر و سن بارداري مادر بالاتر است و مشخص است كه به مراقبت بيشتري نياز دارد.

 

باور اشتباه هفتم: فرصت كافي براي ويزيت بعد از زايمان ندارم
3 تا 6 هفته بعد از زايمان اولين ويزيت نزد متخصص زنان مخصوصاً براي خانمهايي كه در طول بارداري مشكلات قند خون يا فشار خون داشته اند، بسيار مهم و ضروري است. اين خانمها در معرض ديابت يا فشار خون مزمن هستند. در كل بايد در اين ويزيت حال عمومي مادر ارزيابي شود و از نظر كم خوني يا افسردگي و بيماري هاي زمينه اي بررسي شود.

 

باور اشتباه هشتم: تهوع و استفراغ در بارداري دوم كمتر است
برخي خانمها بر اين باورند كه در بارداري دوم بدن با هورمون ها سازگاري پيدا مي كند و احتمال تهوع و استفراغ يا ديگر مسائل مرتبط با هورمون بارداري كم مي شود در حالي كه بدن به هورمون ها عادت نمي كند و اصلاً نمي توان دو بارداري را با هم مقايسه كرد. بچه اي كه الان در شكم داريد، همان كودك قبلي نيست. فقط ممكن است اعتماد به نفس شما و آمادگي روانيتان به علت تجربه قبلي بيشتر و اضطرابتان كمتر شده باشد و اين موضوع باعث شود بارداري برايتان راحت تر به نظر برسد ولي به طور كلي هيچ چيز قابل پيش بيني نيست و اين حالت ها مي توانند در بارداري دوم تشديد شوند يا كاهش پيدا كنند. حتي اين موضوع به جنسيت جنين هم ربط ندارد.

دكتر فرح فرزانه - متخصص زنان و زايمان و دانشيار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي

منبع: هفته نامه سلامت

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.