تاریخ انتشار: 1395/10/04 - 14:20
تعداد بازدید: 1097

بر اساس آمار سال گذشته مجوز قانوني ۴۵۰ مورد سقط جنين كه دچار معلوليت بودند در سطح كشور صادر شد تا از تولد كودكان معلول جلوگيري شود. سال گذشته ۱۴۰ هزار مراجعه را به مشاوره‌هاي ژنتيكي در كشور شاهد بوديم كه پنج تا شش هزار مراجعه در حين بارداري بوده است. از پنج هزار مورد تشخيص معلوليت‌ در حين بارداري ۴۵۰ مورد منجر به سقط جنين شده كه جزو موارد قانوني و درماني سقط بوده تا از تولد نوزادان معلول جلوگيري شود.با تشخيص به موقع و با اخذ مجوز پزشكي قانوني اين سقط‌‌ها كه اغلب به دليل اختلالات كروموزومي و همچنين بيماري‌هاي ژنتيكي و ارثي تشخيص داده شده بود انجام شده تا از تولد فرزند معلول جلوگيري شود.

روزنامه آرمان نوشت: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني هر هشت دقيقه يك كودك معلول در جهان به دنيا مي‌آيد. حدود ۵۰۰ ميليون فرد معلول در جهان وجود دارند كه ۸۰ درصد آنها در كشورهاي جهان سوم ساكن هستند. آمارهاي جهاني نشان مي‌دهد ۱۵درصد از افراد هر جامعه معلول هستند كه در ايران اين آمار به بيش از ۱۱ ميليون نفر مي‌رسد. ۱۱ ميليون نفر در ايران داراي درجات مختلف از معلوليت خفيف، متوسط و خيلي شديد هستند كه چهار درصد از اين افراد داراي معلوليت شديد و خيلي شديد هستند كه مراقبت و نگهداري از آنها هزينه‌هاي گزافي را بر خانواده و جامعه تحميل مي‌كند، به همين دليل لازم است كه عوامل معلوليت‌ساز مورد شناسايي قرار گيرند تا بتوان پديده معلوليت را تا حد امكان تحت كنترل درآورد، زيرا آن‌گونه كه آمارها نشان مي‌دهند روز به روز از سهم عوامل ژنتيكي در بروز معلوليت كاسته و بر سهم حوادث در اين زمينه افزوده مي‌‌شود.

بر اساس آمار سال گذشته مجوز قانوني ۴۵۰ مورد سقط جنين كه دچار معلوليت بودند در سطح كشور صادر شد تا از تولد كودكان معلول جلوگيري شود. سال گذشته ۱۴۰ هزار مراجعه را به مشاوره‌هاي ژنتيكي در كشور شاهد بوديم كه پنج تا شش هزار مراجعه در حين بارداري بوده است. از پنج هزار مورد تشخيص معلوليت‌ در حين بارداري ۴۵۰ مورد منجر به سقط جنين شده كه جزو موارد قانوني و درماني سقط بوده تا از تولد نوزادان معلول جلوگيري شود. با تشخيص به موقع و با اخذ مجوز پزشكي قانوني اين سقط‌‌ها كه اغلب به دليل اختلالات كروموزومي و همچنين بيماري‌هاي ژنتيكي و ارثي تشخيص داده شده بود انجام شده تا از تولد فرزند معلول جلوگيري شود. در قالب طرح غربالگري و مشاوره‌هاي ژنتيكي جلوي خسارت‌هاي ناشي از تولد كودك معلول گرفته‌ شده است. اين اميدواري وجود دارد كه در آينده نه چندان دور اين طرح نيز همچون غربالگري شنوايي و بينايي به يك طرح ملي تبديل شود تا عملا آسيب‌ها و دغدغه‌هاي ناشي از اين امر به حداقل برسد. در اكثر استان‌ها طرح مشاوره ژنتيك آغاز شده و اين اميدواري وجود دارد كه با دقت بيشتر اين طرح‌ها زمينه اجرايي مناسب‌تري پيدا كنند.

غربالگري راهكار مناسب براي تشخيص سلامت نوزادان

در اصل غربالگري‌هاي سه ماهه اول و دوم، سونوگرافي و تست‌هاي تشخيصي بايد در زمان مناسب انجام شود تا بتوان با تشخيص دقيق بيماري از تولد نوزادي با آنومالي‌هاي فراوان پيشگيري كرد. غربالگري‌هاي دوران بارداري براي سنجش سلامت جنين دو نوع است كه در سه ماهه اول و در سه ماهه دوم انجام مي‌شود و شامل برخي تست‌هاي خوني است كه در آن خون مادر بررسي مي‌شود. در سونوگرافي چند معيار بررسي مي‌شود كه مهم‌ترين آن بررسي اندازه استخوان بيني است. اگر استخوان بيني كودك مشكلي نداشت، هنوز احتمال وجود برخي سندروم‌ها كه شايع‌ترين آن‌ سندروم‌دان است مرتفع نيست. غربالگري در سه ماهه نخست بارداري بايد انجام شود، اما اگر مشكلي در اين غربالگري ديده شد، نمي‌توان تنها با اين غربالگري تاييد كرد كه بيماري وجود دارد. بنابراين نياز به انجام غربالگري در سه ماهه دوم است. اگر در غربالگري دوم نيز مشكلي ديده شد، لازم است آمنيوسنتز به عنوان يك تست تشخيصي انجام شود. غربالگري‌ها به دليل اينكه تست‌هاي تهاجمي نيستند و آسيبي به جنين و مادر نمي‌زنند، بسيار مفيد هستند و هيچ عارضه‌اي براي مادر و جنين ندارند. همچنين از آنجا كه هزينه چنداني ندارند، مي‌توان به راحتي بيماري‌هاي احتمالي جنين را تشخيص داد و بعد از تشخيص به انجام اقدامات لازم در اين زمينه پرداخت.

سونوگرافي بايد حدود ۱۱ تا ۱۲ هفتگي بارداري انجام شود، زيرا اگر زود‌تر يا دير‌تر انجام شود، ارزشي ندارد؛ اگر جواب آن مثبت باشد، بايد به سرعت غربالگري سه ماهه دوم و تست‌هاي تشخيصي انجام شود تا اگر مشكلي تشخيص داده شد، با اجازه پزشكي قانوني ختم بارداري انجام شود. بسياري از سندروم‌ها به ويژه سندروم دان، بيماري‌هاي خوني همچون هموفيلي و بيماري‌هاي ارثي در اين غربالگري‌ها مورد بررسي قرار مي‌گيرند. در واقع مي‌توان با هزينه اندك، روش‌هاي ساده‌تر و با اجازه ختم حاملگي از تولد يك نوزاد با آنومالي‌هاي زياد و تحميل هزينه‌هاي مالي و رواني بر خانواده‌ها و جامعه جلوگيري كرد. البته غربالگري‌ها به تنهايي نمي‌توانند وجود يك بيماري را تاييد كنند. بنابراين لازم است تست‌هاي تشخيصي نيز در كنار آنها انجام شود. لازم است مادران باردار به اين مساله توجه داشته باشند كه اگر پزشك آنها توصيه به انجام غربالگري و تست‌هاي تشخيصي داد، حتما اين كار را انجام دهند و نسبت به اين موضوع بي‌اعتنا نباشند. اگر مادر سن بالاي ۳۵ سال داشته باشد، سابقه فاميلي بيماري‌هاي ارثي وجود داشته باشد، يا يكي از زوج‌ها بيماري خاصي داشته باشند بايد حتما اين غربالگري‌ها انجام شود و حتي در برخي موارد به دليل حساسيت موضوع توصيه مي‌شود از‌‌ همان ابتدا تست‌هاي تشخيصي انجام شود و زوج‌ها زمان طلايي تشخيص بيماري را با انجام غربالگري‌ها از دست ندهند. غربالگري سه ماهه نخست و سه ماهه دوم بايد با هم تجميع شوند و اگر مثبت باشند حتما بايد با تست‌هاي تشخيصي بررسي‌هاي بيشترانجام شود.

سقط جنين بهترين راهكار در بارداري‌هاي پرخطر

سميرا به تازگي باردار شده است. او مشكوك به ويروس گربه است و احتمال نابينايي جنين وجود دارد. به اين ترتيب پزشك معالجش به او انواع آزمايش‌ها و سونوگرافي‌هاي مربوطه را تجويز كرده است تا از تولد نوزاد بيمار و ناقص جلوگيري كند. او مي‌گويد:‌ هم اكنون به دليل تغذيه ناسالم و بروز انواع بيماري‌هاي نوظهور و آلودگي‌هاي محيطي شاهد بروز مشكلات و بيماري‌هاي متعددي در مراحل بارداري هستيم. اين زن جوان دليل بروز بيماري را نگهداري گربه در منزلش مي‌داند و مي‌افزايد:‌ آزمايشات فراواني در اين زمينه انجام شده است كه در صورت بروز هر گونه نارسايي سقط جنين انجام مي‌شود.

با تمام بررسي‌ها، باز هم‌تولد نوزاد ناقص!

مريم به تازگي نوزادش فوت شده است. او كه در مراحل بارداري تحت درمان بوده و بعد از زايمان نوزاد نارس را به دنيا آورده است، به «آرمان» مي‌گويد: در ابتداي بارداري پزشك معالج احتمال تولد نوزاد نارس را داد و به اين ترتيب مجبور به انجام سونوگرافي و آزمايش‌هاي فراوان شدم، هرچند بعد از انجام آزمايشات پزشك معالج تشخيص داد كه نوزاد سالم است، اما بعد از زايمان نوزاد نارس بود! هم‌اكنون دو ماه از فوت نوزاد اين مادر گذشته و به دليل عدم درج مشكل جنين در هفته دوازدهم بارداري در پرونده پزشكي توسط پزشك معالج، ديگر نمي‌تواند به دليل سهل انگاري از پزشك شكايت كند و به قول معروف ديگر دستش به جايي بند نيست.

توجه به آزمايشات قبل و بعد از بارداري الزامي است

يك عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس درباره تاثير غربالگري در كاهش احتمال تولد نوزاد نارس مي‌گويد:‌ به دليل پيشرفت علوم بيماري‌هاي ناشناخته و بيماري‌هايي با منشأ ژنتيك مشاهده مي‌شود. بشير خالقي مي‌افزايد: انجام غربالگري‌ها در زمينه تالاسمي به ميزان قابل توجهي از تولد نوزاد مبتلا به اين بيماري در كشور كاسته است. در برخي از بيماري‌هاي ناشناس انجام غربالگري موثر است. چون ازدواج‌هاي فاميلي و وجود بيماري‌هاي وراثتي در افراد احتمال تولد نوزاد بيمار را افزايش مي‌دهد. به گفته او با انجام برخي آزمايشات به سهولت مي‌توان بيماري‌هاي تهديد كننده مادر و جنين را تشخيص داد و در صورت احتمال بروز هر گونه نارسايي مي‌توان مجوز سقط جنين را صادر كرد.

اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس درباره جهش ژنتيك و احتمال تولد نوزاد بيمار مي‌افزايد:‌ علم پزشكي را نمي‌توان بر اساس محاسبات رياضي ارزيابي كرد. براي مثال بارداري مادر در سنين ميانسالي به نسبت احتمال تولد نوزاد منگول، مبتلا به سندروم دان و... را افزايش مي‌دهد. در اين شرايط هر قدر بتوان از تولد نوزاد بيمار در جامعه جلوگيري كرد به نسبت مشكلات ناشي از تولد اين گونه فرزندان در خانواده نيز كاهش مي‌يابد. در ضمن تولد نوزاد مبتلا به سندروم دان از مادران جوان نيز مشاهده مي‌شود، اما هيچ يك از اين امور دليلي براي نقد و عدم كارايي اين گونه آزمايشات محسوب نمي‌شود. هم اكنون آزمايشات قبل از ازدواج، انجام آزمايشات و غربالگري‌ها به ميزان قابل توجهي از تولد نوزاد مبتلا به سندروم دان كاسته است. هم اكنون در غربالگري‌ها آزمايش تيروئيد مورد بررسي قرار مي‌گيرد، چون نوزاد مبتلا به مشكلات تيروئيد به نسبت با افزايش سن فرد از لحاظ جسمي و روحي با مشكلات متعددي مواجه خواهد شد و روند رشد طبيعي نخواهد داشت. خالقي درباره افزايش بيماري‌هاي تهديد كننده سلامتي مادر و جنين مي‌افزايد: امروزه بيماري‌هاي متعدد و متنوع دوران بارداري همچون ديابت بارداري، مرده زايي و... را شاهد هستيم، اما از سوي ديگر با تشخيص به موقع بيماري در دوران بارداري احتمال تولد نوزاد نارس يا بيمار كاهش مي‌يابد. در اين شرايط بايد مادران با انجام به موقع آزمايشات شانس تولد نوزاد بيماري را كاهش دهند، اما بايد دانست كه برخي از بيماري‌ها نيز به دليل سن مادر، وراثت، جهش ژنتيك، شرايط بارداري و... بروز مي‌كند.

 

 

 

منبع: سلامت نيوز

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.