تاریخ انتشار: 1396/11/18 - 15:22
تعداد بازدید: 430

بيماري هاي پوستي از جمله بيماري هايي هستند كه افراد بسياري از آنها رنج مي برند؛ از انواع جوش هاي صورت گرفته تا تبخال و زگيل. اما بعضي از بيماري هاي پوستي نهفته اند و براي همين كمتر كسي به فكر درمان آنها مي افتد؛ مانند بيماري هاي پوستي ناحيه تناسلي. بسياري از خانم ها و آقاياني كه زندگي زناشويي دارند، چندان با اين نوع بيماري ها و درمان آنها آشنا نيستند و به همين دليل ممكن است در درازمدت به مشكلاتي برخورد كنند. در اين مطلب با دكتر مجتبي اميري، متخصص بيماري هاي پوست در اين مورد گفت و گو كرده ايم.

دليل بروز برخي بيماري هاي پوستي در ناحيه تناسلي چيست؟

بيماري هاي پوستي در ناحيه تناسلي به دليل ويژگي هاي آناتوميك بدن به وجود مي آيند و معمولا هم به دليل رابطه زناشويي در زن ها و مردها ايجاد مي شوند. بيشتر آنها هم قابل انتقال و عفوني هستند.

مثلا كدام بيماري؟

مثلا زگيل تناسلي كه منشاء آن يك ويروس است كه از طريق رابطه زناشويي منتقل مي شود و به صورت برجستگي ناحيه تناسلي خود را نشان مي دهد. ممكن است در ابتدا اين زگيل ها كوچك باشند و براي همين هم فرد در پي درمان آنها نباشد اما به مرور زمان بزرگ تر خواهندشد.

درمان آن به چه صورت است؟

 اين نوع زگيل ها معمولا درمان دارويي ندارند اما مي توان آنها را تخريب كرد يا با تركيب هاي موضعي آنها را از بين برد. البته واكسن هايي نيز وارد بازار شده است كه مي توان براي پيشگيري از اين بيماري از آنها استفاده كرد.

اين بيماري براي خانم ها خطرناك تر است يا آقايان؟

معمولا خطرش براي خانم ها بيشتر است چون ممكن است باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم شود اما هر دو جنس به هر حال بايد از رفتارهاي پرخطر جنسي و حفاظت نشده خودداري كنند.

آيا تبخال تناسلي هم جزو بيماري هاي تناسلي در خانم ها و آقايان است؟

بله، تبخال تناسلي هم يك عفونت ويروسي است و خيلي راحت منتقل مي شود. اين بيماري معمولا به صورت زخم اوليه موضعي با تمايل به بهبود و عود مجدد موضعي تظاهر مي كند. در خانم ها محل ابتدايي ظاهرشدن ضايعات، واژن و دهانه رحم است و پس از عود، زخم ها در واژن، پوست اطراف مقعد، پاها و باسن ايجاد مي شود.

در مردان آلت تناسلي يا ناحيه شرمگاهي محل برزو زخم هاي تبخال تناسلي است. تبخال تناسلي ممكن است در ساير نقاط دستگاه تناسلي، اطراف مقعد و دهان زن و مرد، با توجه به رفتار جنسي آنها ايجاد شود.

از بيماري هاي غيرآميزشي تناسلي چه نوع بيماري هاي ديگري را مي توانيد مثال بزنيد؟

انواع بيماري هاي قارچي. معولا بيماري هاي قارچي در نواحي اي از بدن كه رطوبت بالايي دارند رشد مي كنند؛ مثلا در افرادي كه خيلي چاق هستند، اين بيماري شيوع بسيار بالايي دارد و خانم هايي كه در سن باروري هستند، بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري پوستي قرار دارند.

براي درمان اين بيماري ها چه بايد كرد؟

بايد حتما بهداشت رعايت و از لباس زيرهاي تميز و نخي استفاده شود. اگر مطمئن شديد كه در ناحيه تناسلي و اطراف آن مشكلي وجود دارد، حتما بايد به پزشك مراجعه كنيد تا تحت درمان قرار بگيريد.

معمولا چه نوع بيماري هاي قارچي اي آقايان را تهديد مي كند؟

تينه آكروريس، يكي از شايع ترين عفونت هاي قارچي پوست است و به صورت عفونت سطحي و خارش ناحيه كشاله ران و پوست خود را نشان مي دهد. اين بيماري بيشتر از طريق استفاده از حوله هاي آلوده و مشترك و ملحفه ها اي از ساير مناطق آلوده بدن مانند ناخن دست و پا به كشاله ران منتقل مي شود. چاقي و پوشيدن لباس هاي زير تنگ يا خيس از عوامل مستعدكننده اين نوع عفونت هستند و معمولا هم شيوع اين بيماري در آقايان 3 برابر خانم هاست.

آيا اين بيماري پوستي علامت خاصي دارد؟

معمولا عفونت قارچي كشاله ران به صورت ضايعات قرمز و متقارن، درد و طرف كشاله ران و التهاب در اين قسمت از بدن خودنمايي مي كند. اين درد مي تواند به سمت پايين شكم و بخش داخلي ران گسترش پيدا كند. در موارد حاد اين ضايعات خيس و همراه با ترشح هستند و در موارد مزمن خشك و تيره تر و با پوسته هاي كمترند.

اين نوع بيماري ها با تغذيه و روش هاي غذايي مناسب تا چه حد قابل درمان هستند؟

متاسفانه خيلي با روش هاي غذايي نمي توان اين نوع بيماري ها را درمان كرد. درست است كه كاركرد سيستم ايمني بدن با تغذيه خوب ارتباط دارد اما تغذيه در بهبود بعضي از بيماري هاي پوستي خيلي موثر نيست. فقط مي توانم پيشنهاد كنم كه براي پيشگيري و حتي درمان اين نوع بيماري هاي پوستي، تا جايي كه مي توانيد از رفتارهاي پرخطر جنسي خودداري كنيد.

آيا سرطان بيضه را نيز مي توان جزو اين بيماري ها طبقه بندي كرد؟

نه، سرطان بيضه منشا عفوني ندارد و شيوع زيادي هم ندارد ولي بيماري مهمي است كه يك راه تشخيص ساده دارد. همان گونه كه براي تشخيص زودرس سرطان پستان به خانم ها توصيه مي كنند كه پستان ها را خودشان مرتب معاينه كنند، به آقايان هم توصيه مي شود اگر هر تغيير و نامنظمي در بيضه شان ديدند، فورا به پزشك مراجعه كنند تا اگر مشكلي بود، سريع تحت درمان قرار بگيرند.

براي اينكه آقايان كمتر دچار بيماري هاي پوستي در ناحيه تناسلي شوند، چه راهكاري را پيشنهاد مي كنيد؟

بايد نكات بهداشتي را رعايت و حتما از كاندوم استفاده كنند. سعي كنند از نظر جسمي فعال باشند چون فعاليت جسمي مناسب مانند ورزش تا حد زيادي خطر ابتلا به اختلالات نعوظ را كاهش مي دهد و از كشيدن و مصرف سيگار و الكل خودداري كنند و مواظب سلامت روان خود نيز باشند.

دكتر محمدرضا صفري نژاد*: معمولا زخم و التهاب پوست در ناحيه تناسلي جزو بيماري هاي مقاربتي است و بين زن ها و مردها مشترك است. بيماري هاي مقاربتي كه مي توانند علائم التهاب و زخم در پوست ناحيه تناسلي دهند، متعدد هستند ولي بيماري هاي سوزاك و تبخال ناحيه تناسلي و سيفيليس شايع ترند. سيفيليس از يك زخم در ناحيه تناسلي شروع مي شود كه به صورت برجسته روي سطح پوست خودنمايي مي كند و قابل لمس است. اگر اين زخم درمان نشد، سيستم عصبي را دربر مي گيرد. اين بيماري بين زن و مرد مشترك است و اگر درمان نشد به همسر هم منتقل مي شود.

از ديگر بيماري هاي پوستي تناسلي مي توان به تبخال هاي تناسلي اشاره كرد كه به صورت اول ايجاد و منتشر مي شوند و بسيار هم دردناك هستند. عامل آن، ويروس است. اين بيماري معمولا زود به زود عود مي كند و بسياري از افراد ممكن است دچار آن باشند. به همين دليل توصيه مي شود خانم هايي كه در 3 ماه آخر بارداري به سر مي برند، اگر همسرشان دچار اين بيماري است، از برقراري رابطه زناشويي با او خودداري كنند چون ممكن است اين بيماري به جنين نيز منتقل شود.

براي درمان تبخال تناسلي داروهاي خاصي وجود دارد اما چون يك بيماري ويروسي است، درمان قطعي اي ندارد. بهترين راه براي پيشگيري از اين نوع بيماري ها استفاده از كاندوم است كه آن هم پيشگيري قطعي محسوب نمي شود.

 


منبع: هفته نامه سلامت/ برترين ها

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.