تاریخ انتشار: 1397/02/30 - 16:04
تعداد بازدید: 223

اگر شما پدر عزيز هم براي به دنيا آمدن كودك دلبندتان لحظه‌شماري مي‌كنيد، حتما اين مقاله را بخوانيد تا با نكات مهمي كه بايد در زمان بارداري در نظر بگيريد، آشنا شويد.

دوران بارداري به سبب مسئوليت‌‌هاي بزرگي كه بر دوش مي‌‌گذارد با تغييرات روانشناختي بسياري هم براي پدر و هم براي مادر همراه است.

در اين بين مادر باردار به دليل ارتباط مستقيم با جنين و پيدايش تغييرات محسوس جسماني و رواني در اين دوران، به حمايت‌‌هاي عاطفي و رواني اطرافيان به ويژه همسر نياز بيشتري پيدا مي‌‌كند.

ايفاي نقش پدري از قبل از تولد كودك بر دوش پدر قرار دارد و سلامت كودك آينده در گروي تأمين سلامت جسمي و روحي مادر است.

در ادامه مقاله ضمن اشاره به مهمترين تغييرات جسماني و روانشناختي مادر باردار در هر سه‌‌ماهه بارداري، نكات قابل توجهي مطرح شده است كه با مدنظر قرار دادن آن مي‌‌توانيد به همسرتان در اداره يك بارداري سالم و موفق كمك كنيد.

در طي سه‌‌ماهه اول بارداري

مثبت شدن نتيجه آزمايش بارداري براي برخي از مادران به ويژه مادراني كه با بارداري ناخواسته مواجه مي‌‌شوند، توأم با استرس و نگراني است.

واكنش اكثر زنان به بارداري تا حد زيادي وابسته به واكنش همسر است.

- ابراز خوشحالي شما با خبر بارداري همسرتان هرچند غير منتظره، پذيرش بارداري را براي او آسان‌‌تر مي‌‌كند؛ اين ابراز خوشحالي مي‌‌تواند به صورت خريدن گل، يك هديه كوچك و يا در صورت امكان برگزاري يك جشن كوچك دو نفره باشد.

- اطلاعات خود و همسرتان را در مورد دوران بارداري و زايمان و وظايف پيش رو در قبال تربيت درست كودك با تهيه كتاب‌‌هاي مناسب در همين زمينه و مطالعه آن‌‌ها افزايش دهيد.

- به محض مثبت شدن نتيجه بارداري همسر خود را تشويق كنيد تا با تحقيق و پرسش يك ماما يا پزشك متخصص زنان مجرب را براي خود انتخاب كند و تا پايان بارداري تحت نظر ايشان باشد.

خود نيز تا حد امكان همسرتان را در روزهاي مراقبت پزشك همراهي كنيد و سؤالات مهم خود را در زمينه تغذيه، مسافرت، روابط زناشويي، نوع زايمان و... با پزشك مطرح سازيد.

- برخي از زنان باردار به دليل تغييرات هورموني ممكن است دچار تغييرات خلقي مانند افسردگي، تحريك‌‌پذيري و كم حوصلگي شوند، بنابراين نقش شما به عنوان همسر و پدر كودك در ايجاد فضايي آرام و شاد در خانه توأم با درك متقابل حائز اهميت است.

- تهوع و استفراغ از جمله شكايت‌‌هاي شايع مادران در سه‌‌ماهه اول بارداري است. آن ها ممكن است نسبت به برخي عطرها و طعم‌‌ها واكنش نشان دهند، لذا شما مي‌‌توانيد با دور كردن عطرها و طعم‌‌هايي كه براي همسرتان آزار دهنده است به وي كمك كنيد.

- سقط و از دست رفتن حاملگي در سه‌‌ماهه اول بارداري شيوع بيشتري دارد. برخي از زنان ممكن است دردهاي زير شكم، لكه‌‌بيني و خونريزي را در اين دوران تجربه كنند و يا سابقه سقط را در بارداري قبلي داشته باشند. شما مي‌‌توانيد با گرفتن مرخصي‌‌هاي كوتاه مدت و كمك كردن به همسرتان در كارهاي منزل و مراقبت از فرزندان بزرگتر، تشويق همسر به استراحت بيشتر، پرهيز از سوار كردن وي بر روي موتور، دوچرخه و يا اقدام به نزديكي در تداوم بارداري كمك‌‌كننده باشيد.

- در دوران بارداري از نگه داشتن حيوان‌‌هاي خانگي خودداري كنيد.

سه‌‌ماهه دوم بارداري

- در اين دوران نسبت به سه‌‌ماهه قبل تغييرات فيزيكي نظير بزرگي شكم و سينه‌‌ها و ورم بيني محسوس‌‌تر است.

برخي از زنان باردار احساس خوبي نسبت به قيافه و اندام خود ندارند و از ظاهر شدن در جمع و جلوي آينه امتناع مي‌‌كنند، همچنين نگران واكنش شما نسبت به اين تغييرات هستند.

شما مي‌‌توانيد در هنگام خريد با وي همراه شويد و برايش لباس‌‌هايي را انتخاب كنيد كه با پوشيدن آن‌‌ها ظاهر متناسب‌‌تري پيدا كند و مدام اين نكته را به او يادآور شويد كه با اين شكل و اندام نيز در چشم شما جذاب و دوست داشتني است.

- در طول سه‌‌ماهه دوم همسر خود را براي شركت در كلاس‌‌هاي آمادگي براي زايمان تشويق كنيد تا از لحاظ جسماني و رواني آمادگي بيشتري براي وضع حمل داشته باشيد.

- از هفته 16 بارداري به بعد، سونوگرافي با احتمال زيادي جنسيت جنين را تشخيص خواهد داد و همسر شما ممكن است از واكنشي كه نسبت به جنسيت جنين نشان مي‌‌دهيد، احساس نگراني كند؛ بنابراين به همسر خود اطمينان بدهيد كه دختر يا پسر بودن نوزاد هيچ تفاوتي برايتان ندارد.

- سعي كنيد برنامه خود را طوري تنظيم، كه همسرتان را براي انجام سونوگرافي همراهي كنيد و از پزشك بخواهيد صداي دلنشين ضربان قلب جنينتان را بلند كند تا با جنينتان ارتباط برقرار كنيد.

- محققان معتقدند كه جنين قادر است در حدود 6-7 ماهگي صداي بيرون از رحم مادر را بشنود؛ برخي تحقيقات نيز نشان داده‌‌اند صداي پدر به علت فركانس پايين‌‌تر بهتر از صداي مادر شنيده مي‌‌شود و بعد از تولد، كودك با صداي پدر آشناست و با آن آرام مي‌‌گيرد، پس در دوران بارداري با لمس شكم همسرتان با جنين خود صحبت كنيد و برايش آواز بخوانيد.

- در دوران بارداري تنها پوزيشني كه مادر باردار در هنگام خوابيدن مي‌‌تواند بگيرد، خوابيدن ترجيحاً به پهلوي چپ و در صورت خستگي به پهلوي راست است و به هيچ عنوان نبايد رو به شكم و يا رو به بالا بخوابد؛ زماني كه همسرتان خواب است توجه بيشتري به او داشته باشيد تا در پوزيشن‌‌هاي ممنوع قرار نگيرد.

- سه‌‌ماهه دوم فرصت مناسب‌‌تري براي برقراري روابط زناشويي است؛ اما بايد همواره اين نكته را به ياد داشته باشيد كه زماني را به اين امر اختصاص دهيد كه همسرتان آمادگي لازم را داشته باشد، وضعيتي را براي نزديكي انتخاب كنيد كه فشار كمتري به شكم همسرتان وارد شود و راحتي وي در اولويت باشد.

نكته: در دوران بارداري هنگام برقراري روابط جنسي از تحريك زياد سينه‌‌ها پرهيز كنيد زيرا در اين دوران سينه‌‌ها حساس و متورم هستند و با تحريك زياد آن‌‌ها هورمون‌‌هايي ترشح مي‌‌شوند كه مي‌‌توانند در انقباض‌‌هاي زود هنگام و زايمان زودرس نقش داشته باشد.

- وزن هنگام تولد كودك بسيار وابسته به وزن‌‌گيري مادر در سه‌‌ماهه دوم و سوم است.

همسرتان را تشويق كنيد غذاهاي مقوي و سالم در رژيم غذايي خود بگنجاند، غذاهاي خانگي مصرف كنيد، از سلامت مواد غذايي خصوصاً گوشت و مرغ اطمينان حاصل كنيد و همچنين از مصرف فست فود‌‌ها و غذاهاي رستوران تا حد امكان خودداري كنيد.

سه‌‌ماهه سوم و زايمان

- در اين دوره مادران تمايل زيادي به تنها ماندن در خانه ندارند زيرا نگران شروع شدن زود هنگام دردهاي زايماني، نگراني از سلامت كودك، نوع زايمان وبيمارستان هستند و از طرفي به دليل سنگيني شكم به تنهايي قادر به انجام وظايف منزل نيستند؛ سعي كنيد ساعات بيشتري را در كنار وي بمانيد و مدام از حال او با خبر شويد و يا در صورت امكان از والدين خود، والدين همسرتان و يا كسي كه همسرتان با او احساس راحتي مي‌‌كند كمك بخواهيد.

- همسر خود را هنگام خريد وسائل مورد نياز كودك همراهي كنيد و با مشورت يكديگر نامي مناسب براي كودكتان انتخاب كنيد تا همسرتان مطمئن شود شما نيز به اندازه او بي‌‌صبرانه منتظر كودك در راه هستيد.

- همسر خود را در آماده‌‌كردن فرزندان بزرگتر براي ورود كودك جديد همراهي كنيد و فرزندن بزرگتر را در انتخاب نام و و آماده كردن اتاق كودك شركت دهيد.

- ساك بچه را با مشورت همسرتان آماده كنيد تا در صورت زايمان زودرس، تمام وسائل مورد نياز در اختيار باشد.

- در روز بزرگ زايمان سعي كنيد تمام و كمال در اختيار همسر خود قرار داشته باشيد و اين را بدانيد كه همسرتان در اين روز مهم بيش از همه به كمك و حمايت شما نيازمند است.

و اما پس از زايمان

درد زايمان در زمره شديد‌‌ترين دردها قرار دارد، از همسر خود بابت تحمل اين درد بزرگ قدرداني كنيد.

مادر پس از وضع حمل نياز بيشتري به استراحت و حمايت عاطفي دارد؛ از كساني كه مادر با آن‌‌ها احساس راحتي مي‌‌كند و همچنين كساني كه تجربه زايمان دارند، تقاضاي كمك كنيد، شما نيز فرصت بيشتري را در اختيار همسر و كودك تازه متولد شده اختصاص دهيد.

سعي كنيد در روزهاي اول پس از زايمان از شلوغ كردن بيش از حد خانه خودداري كنيد تا مادر و كودك فرصت تماس و نزديكي بيشتري را در كمال آرامش داشته باشند.

برخي از مادران 3-2 روز پس از زايمان به علت تغييرات هورموني دچار افسردگي كوتاه مدت مي‌‌شوند؛ به همسرتان اين اطمينان را بدهيد كه اين تغييرات زود گذر هستند و شما در كنارش هستيد و او را تنها نخواهيد گذاشت؛ چنانچه طول دوره افسردگي طولاني شود و اين اندوه پس از زايمان شدت بيشتري يابد حتما از يك روانشناس و يا روانپزشك كمك بخواهيد.


 

 

منبع: زندگي آنلاين

برچسب ها:
افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.