تاریخ انتشار: 1396/11/15 - 15:50
تعداد بازدید: 533

 پريود يا عادت ماهانه، چرخه‌اي طبيعي در زندگي زنان است اما بسياري از آنها طي اين دوران، خونريزي‌هاي زياد و دردناكي را پست سر مي‌گذارند كه گاه جريان عادي روزمرهٔ آنها را مختل مي‌كند. اكنون محققان خبر از كشفي داده‌اند كه بر اساس آن، به نظر مي‌رسد بزودي چنين مشكلي به خاطره‌اي از گذشتهٔ اين زنان تبديل شود.

قاعدگي عملكردي طبيعي در بدن زنان است كه آنها در سراسر جهان با پا گذاشتن به مرحله بلوغ هر ماه دچارش مي‌شوند. در حالي كه بسياري از زنان دوره‌هايي با درد و خونريزي كم را پشت سر مي‌گذارند، بسياري ديگر ممكن است گرفتار دردهاي شديد و جريان سنگين خونريزي از دستگاه تناسلي خود شوند.

گفته مي‌شود كه سبك زندگي در اين تفاوت نقشي اساسي ايفا مي‌كند اما محققان دانشگاه ادينبورگ در بريتانيا بتازگي پروتئيني كليدي به نام HIF-1 را شناسايي كرده‌اند كه ادعا مي‌كنند با آن مي‌توان علت خونريزي‌هاي شديد و دردناك را در چنين زناني توضيح داد.

آنها درباره بخشي از ديوارهٔ رحم موسوم به اندومتريوم (endometrium) تحقيق كردند كه طي دوره عادت ماهانه فرو مي‌ريزد و سطحي زخم‌مانند را به جا مي‌گذارد كه بايد در جريان ريزش خون التيام پيدا كند. اين محققان دريافتند كه كاهش ميزان اكسيژن (موسوم به hypoxia) بدن زنان را براي توليد HIF-1 تحريك مي‌كند تا باعث ترميم اين سطوح زخم‌مانند رحم شود.

به گفته گروه تحقيق، يافته‌هاي آنان نشان داده در زناني كه قاعدگي شديد و دردآوري دارند نسبت به آنها كه خونريزي طبيعي و كمتر دردناكي را پشت سر مي‌گذارند، ميزان توليد HIF-1 كمتر است.

آزمايش روي موش‌ها حاكي از اين بوده است كه با استفاده از دارويي براي افزايش سطح HIF-1 مي‌توان ميزان خونريزي و دردهاي ناشي از آن را كاهش داد.اين آزمايش نتايج اميدواركننده‌اي براي درمان و بهبود وضعيت بسياري از زنان گرفتار چنين قاعدگي‌هايي را در سراسر جهان در بر داشته است.

گفته مي‌شود در صورت مثبت بودن آزمون‌هاي انساني، در ۲۰ تا ۳۰ درصد از زناني كه قبل از يائسگي دچار خونريزي شديد طي پريود ماهانه خود مي‌شوند چنين روندي به خاطره‌اي در گذشته تبديل خواهد شد و پريود ماهانه براي آنها عملا وضعيتي قابل تحمل خواهد يافت.

جزئيات بيشتري از اين تحقيق و يافته‌هاي آن در مجله Nature Communications منتشر شده است.

 

 

 

منبع: (سلامت آنلاين/ ترجمه: زري حسين‌زاده)

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.