تاریخ انتشار: 1397/05/09 - 10:18
تعداد بازدید: 175

علل بي اختياري ادرار در زنان

چه عواملي باعث بي اختياري ادرار مي شود؟

يبوست، مصرف الكل، مصرف زياد مايعات بعد از عصر به بعد، دويدن هاي شديد و طولاني مدت و غيره، جزو عواملي هستند كه زمينه را براي بي اختياري ادراري بخصوص در افرادي كه مستعد هستند فراهم مي سازند. بدون شك مشكل بي اختياري و نشت ادرار يكي از آن دست مشكلاتي است كه فرد را به دردسر انداخته و حتي باعث خانه نشيني و افسردگي وي مي شود. در اين مطلب شما را با عادت هاي نادرستي كه ممكن است منجر به بروز و تشديد اين مشكل شوند آشنا كرده و از شما مي خواهيم نسبت به ترك آنها اقدام كنيد.


ننشستن كامل روي توالت فرنگي

برخي شرايط مانند مسافرت، كثيف بودن دستشويي عمومي و عدم عادت به استفاده از توالت فرنگي باعث مي شود كه اكثر خانم ها به طور كامل روي كاسه توالت ننشينند. در اين صورت شيب بين ستون فقرات و پرينه در حالت مناسبي قرار نمي گيرد. اين وضعيت انقباض شديد و فشار آوردن به پرينه و اسفنكتر مثانه، باعث مي شود كه مثانه به طور كامل تخليه نشود. در نهايت تكرار مداوم اين وضعيت به اضافه عوامل ديگري مانند افزايش سن، يائسگي و غيره باعث ايجاد مشكلاتي در عملكرد دريچه مجاري ادراري شده و احتمال بروز بي اختياري ادرار در خانم ها را بالا مي برد.


نوشيدن آب زياد بعد از ساعت 17

مصرف چاي، دمنوش و سوپ قبل از رفتن به رختخواب معمولا باعث به هم خوردن خواب به دليل نياز مكرر به دستشويي مي شود. اين عادت بخصوص براي افرادي كه از قرص خواب و داروهاي ديورتيك (ادرارآور) استفاده مي كنند و همچنين افراد سالمند توصيه نمي شود، چون باعث مي شود كه حجم ادرار توليدشده در شب افزايش پيدا كند. افرادي هستند كه خواب سنگيني دارند و پر شدن بيش از اندازه مثانه باعث نشت ادرار شبانه مي شود. اين وضعيت به سختي كنترل مي شود، چون نمي توان داروي بيماران را قطع و البته عادت نادرست آنها را ترك كرد. بهترين كار اين است افرادي كه خود را مستعد اين مشكل مي بينند، بعد از ساعت 17 مصرف مايعات را كاهش دهند.

مصرف الكل

در برخي افراد مصرف برخي مواد غذايي و يا نوشيدني ها مانند نوشيدني هاي الكلي باعث حساس كردن مخاط مثانه شده و ميل به تخليه مكرر ادرار را افزايش مي دهد. در واقع افرادي كه مجبور مي شوند بيش از اندازه به دستشويي بروند، بيشتر در معرض نشت ادرار مربوط به مثانه بيش فعال قرار مي گيرند.در اين صورت فرد با احساس كمترين نياز به دستشويي با عجله خود را به توالت مي رساند در حاليكه بايد جلوي آن را بگيرد و منتظر بماند تا مثانه اش پر شود. اين افراد نمي توانند نياز به دفع ادرار فوري را كنترل كنند و دچار بي اختياري مي شوند.


مصرف چربي بيش از اندازه

هر نوع عادت غذايي نامناسب، بي تحركي هاي ناشي از سندرم متابوليك و چاقي مفرط و ديابت مي تواند زمينه را براي مثانه بيش فعال و بي اختياري ادراري فراهم كند. در واقع شدت فشار وارده به مجراي ادرار و دستگاه هاي محافظ عضلات مي تواند باعث نشت ادرار شود.نتايج بررسي هاي متعدد روي افراد داراي اضافه وزني كه از بي اختياري ادرار رنج مي برند نشان داده است با كاهش وزن مشكل بي اختياري نيز بهبود مي يابد. متخصصان توصيه مي كنند براي حفظ سلامت عمومي بدن از مصرف چربي زياد كه چاق كننده است و زمينه را براي مشكلات بعدي فراهم مي كند جدا خودداري شود.


يبوست

عادت ها و رفتارهاي نامناسب بهداشتي تغذيه اي (مانند عدم مصرف آب كافي، بي تحركي بدني، مصرف برخي داروها) باعث بروز يبوست هاي مزمن مي شود و اين مسئله نيز احتمال ابتلا به نشت و بي اختياري ادراري را افزايش مي دهد.در واقع عصب هاي كنترل كننده آنوركتال و اسفنكتر مثانه با هم در ارتباط هستند و اگر فشار وارده به مقعد در اثر يبوست هاي طولاني مدت زياد شود، كنترل مثانه نيز سخت شده و زمينه براي نشت ادرار فراهم مي شود.


رفتن زودهنگام به دستشويي به خاطر چند قطره ادرار

البته كه نگه داشتن ادرار كار درستي نيست و باعث بروز عفونت ادراري مي شود، اما برخي افراد نيز عادت دارند با كمترين احساس پر شدن مثانه با عجله خود را به دستشويي مي رسانند، در حاليكه مثانه هنوز پر نشده است. در واقع براي دفع ادرار لازم است كه مثانه تا 450 ميلي ليتر پر از ادرار شود. اين نياز زودهنگام به دفع ادرار طبيعي نيست و بايد مورد بررسي پزشكي قرار بگيرد.


دويدن تند و زياد

بدون شك ورزش و دويدن براي سلامتي بدن مفيد است، اما اگر اين ورزش ها سنگين باشد مي تواند مشكل ساز شود. در واقع افرادي كه تمرينات دوي سنگين و شديد و ورزش ترامپولين انجام مي دهند و به طور كلي خانم هايي كه به صورت افراطي و سنگين ورزش مي كنند، بيشتر در معرض نشت مكرر ادرار قرار مي گيرند.

اين خانم هاي ورزشكار و متاهل گاهي مجبور مي شوند كه در جلسات ورزشي و مسابقات از تامپون ( وسيله‌ايست با كاربردي همانند نوار بهداشتي كه در در ايام عادت ماهانه توسط خانم‌ها استفاده مي‌شود. تامپون بر خلاف نوار بهداشتي كه بيرون از فرج قرار مي‌گيرد، در داخل مهبل فرو مي‌رود و با جذب خون مانع بيرون آمدن آن از بدن مي‌شود. جنس آن معمولاً از پنبه است و با استفاده از يك فروكننده در داخل مهبل قرار داده مي‌شود. در انتهاي آن نخي وجود دارد كه براي بيرون كشيدن آن استفاده مي‌شود. تامپون انگشتي گونه‌اي تامپون است كه بدون فروكننده فروخته مي‌شود و با دست در محل خود قرار مي‌گيرد.)، استفاده كنند.


بنابراين خانم هايي كه خود را مستعد اين مشكل مي بينند، بايد از دوي سنگين و طولاني مدت و ورزش هايي كه نياز به پرش هاي بلند و مكرر دارند بپرهيزند، چون اين نوع فعاليت هاي بدني باعث افزايش احتمال ابتلا به نشت و تكرر ادرار مي شوند.

 

 منبع: سلامانه

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.