تاریخ انتشار: 1396/08/10 - 07:35
تعداد بازدید: 527

اين كه مصرف ميوه ها و سبزيجات منجر به جلوگيري از خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي، سكته مغزي، برخي سرطان ها و حفظ وزن در محدوده سالم مي شود، ثابت شده است. ولي چنين ادعايي هنوز در مورد مكمل هاي غذايي يا همان مولتي ويتامين ها ثابت نشده است.

به نقل از آواي سلامت ،محققان و متخصصان تغذيه بر اين نكته توافق دارند كه شايد مصرف مولتي ويتامين ها در برخي موارد ضروري باشد اما راه دستيابي به مواد مغذي از طريق مصرف مداوم آنها نيست و بهتر است سفره غذايي خود را با انواع ميوه و سبزيجات رنگارنگ كنيد.

انواع سيب: سيب ها سرشار از مواد معدني، ويتامين ها و آنتي اكسيدان ها هستند و اينطور ثابت شده كه مصرف روزانه سيب، نياز شما به داروهاي تجويزي را كاهش مي دهد. سيب داراي فيبر زياد است؛ بخصوص فيبر محلول كه مي تواند قند و كلسترول خون را تنظيم كند. سيب همچنين منبع خوبي از پتاسيم است كه براي كاهش فشار خون تاثير زيادي دارد. مواد مغذي موجود در انواع سيب شما را در برابر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي مصون مي كند. ضمن اين كه خطر ابتلا به برخي سرطان ها از جمله سرطان ريه را كاهش مي دهد. مصرف سيب با كاهش خطر ابتلا به آلزايمر و آسم همراه است.

آجيل: انواع آجيل منبع چربي هاي سالم، پروتئين، فيبر و آنتي اكسيدان ها هستند. بر اساس مطالعات، برخي از انواع آجيل، حتي از غذاهاي گياهي آنتي اكسيدان بيشتري دارند. مصرف منظم آجيل با كاهش خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي ارتباط مستقيم دارد ضمن اين كه منجر به كاهش مرگ و مير در زنان بعد از سنين يائسگي مي شود.

توت ها: رنگهاي متنوع انواع توت ها نشانه وجود آنتوسيانين در آنها است كه يك ماده شيميايي گياهي محسوب مي شود و خواص زيادي براي سلامت دارد. توت ها همچنين منبع فيبر، ويتامين ب، پتاسيم و ويتامين سي هستند. نشان داده شده كه آنتوسيانين ها براي مبارزه با سلول هاي سرطاني مفيد هستند و به جنگ التهاب مي روند. به عنوان مثال تركيبات موجود در زغال اخته منجر به جلوگيري از پوكي استخوان مي شود، كلسترول بد را پايين مي آورد و منجر به سركوب عوامل رشد تومور مي شود.

سبزيجات كريستالي: مصرف اين سبزيجات از قبيل كلم بروكسل، كلم بروكلي، تربچه و ... با كاهش خطر ابتلا به برخي سرطان ها ارتباط دارد. به گزارش موسسه ملي سرطان در آمريكا، مصرف اين سبزيجات منجر به غير فعال كردن و مرگ سلول هاي سرطان زا شده و از آسيب هاي اوليه به دي ان آ جلوگيري مي كند. علاوه بر كاهش خطر ابتلا به سرطان، اين سبزيجات منابع غني از فيبر، مواد معدني و ويتامين ها از جمله ويتامين كا، ويتامين ب، ويتامين سي، ويتامين اي، پتاسيم، و سلنيوم هستند.

تخم مرغ: به دليل داشتن كلسترول بالا، همچنان ترس از مصرف زياد آن وجود دارد ولي در سال هاي اخير ثابت شده كه تخم مرغ يك منبع غذايي بسيار سالم است. مطالعات نشان داده كه مصرف بيش از يك عدد تخم مرغ در روز نه تنها خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي يا سكته را افزايش نمي دهد، بلكه منجر به افزايش سطح كلسترول خوب مي شود. تخم مرغ همچنين شامل تمام اسيد امينه هاي ضروري براي تامين پروتئين بدن است و منبع خوبي از ويتامين آ، ويتامين ب، آهن، سلنيوم، كولين و يد محسوب مي شود.

 

 

 


منبع:healthline

برچسب ها:
افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.