تاریخ انتشار: 1397/04/05 - 13:23
تعداد بازدید: 212

علائم سرطان تخمدان

سرطان تخمدان يكي از كابوس‌هاي زنان در سراسر جهان است. آمارها نشان مي‌دهد اين سرطان پنجمين سرطان شايع زنان در سراسر جهان است.

انواع سرطان تخمدان

چندين نوع از سرطان‌هاي تخمدان وجود دارد؛ از جمله سرطان اپي‌تليال، سرطان بوردرلاين و سرطان سلول‌هاي زاينده.

شايع‌ترين نوع، سرطان سلول‌هاي اپي‌تليال يا سلول‌هاي پوشش‌دهنده تخمدان‌ ها است و حدود ۸۰ تا ۹۰درصد سرطان‌هاي تخمدان از اين نوع هستند. سرطان‌هاي بوردرلاين يا سرطان سلول‌هاي بنيادين سرطان‌هاي نسبتا خوش‌خيم‌تر و كم‌خطرتري هستند كه با يك جراحي كوچك قابل درمانند.

علت ابتلا به سرطان تخمدان

رشد بدخيم و غيرطبيعي سلول هاي تخمدان موجب ايجاد سرطان تخمدان مي‌ شود كه در سنين مختلف از قبل از بلوغ، دوران بارداري و پس از يائسگي ديده مي ‌شود. سرطان ‌هاي تخمدان بسيار متعدد و متنوع هستند و شدت رشد و سرعت بيماري بر حسب نوع سرطان تخمدان متفاوت است. ولي به طور كلي در سنين قبل از يائسگي شايع‌ تر است.

علائم سرطان تخمدان

به علت قرار گرفتن تخمدان ‌ها در عمق لگن، علايم سرطان تخمدان دير ظاهر مي ‌شود. مهم‌ ترين علامت آن، وجود يك توده يا تومور در داخل لگن به هنگام معاينه است كه ممكن است با درد و فشار در لگن، يبوست يا تكرر ادرار، خود را نشان بدهد. درد شديد در قاعدگي و درد در موقع مقاربت ممكن است از علايم ديگر اين تومورها باشد. اختلالات قاعدگي و خون‌ ريزي در خانم‌ هاي مُسن كه سال‌ ها است يائسه شده‌ اند از ديگر علايم اين تومورها است.

از علائم احتمالي اوليه سرطان تخمدان عبارتند از:

۱- افزايش ناگهاني سايز شكم و علائم شبيه به نفخ شكم
۲- درد دائمي و گنگ در ناحيه شكم و زير شكم
۳- سير شدن پس از خوردن مقدار بسيار كم غذا
۴- مشكل در بلع غذا
۵- علائم ادراري از جمله احساس فوريت و تكرر ادرار
۶- تغيير در شيوه معمول دفع
۷- درد پشت به همراه احساس خستگي عمومي
اين علائم اگر ناشي از سرطان باشند، به صورت دائمي نشان داده مي شوند.

درمان سرطان تخمدان

درمان در اكثر موارد جراحي است. وسعت درمان به نوع سرطان و ميزان انتشار آن در داخل لگن و ساير قسمت‌ هاي بدن و سن و تمايل بيمار براي بارداري بعدي بستگي دارد.
بر اساس نوع تومور ممكن است از شيمي ‌درماني هم استفاده شود. در خانم‌ هاي يائسه برداشتن رحم و لوله‌ ها و تخمدان ‌هاي دو طرف و نمونه‌ گيري از قسمت‌ هاي مختلف لگن و شكم انجام مي‌ شود. در خانم‌ هاي جوان در صورتي كه سرطان زود تشخيص داده شود، مي ‌توان رحم را حفظ كرد تا در سال‌ هاي بعد بارداري داشته باشد.

همچنين احتمال سرطان پستان و رحم در اين افراد بيشتر از افراد عادي است. احتمال ابتلا به بيماري هاي فشار خون و بيماري قلبي و نيز ديابت در سال هاي بعد در اين افراد زيادتر است.

 

منبع: nabzema.com

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.