تاریخ انتشار: 1397/08/21 - 15:22
تعداد بازدید: 97

كم خوني چيست ؟

كم خوني بيماري است كه در آن ميزان گلبول قرمزخون سالم و كافي براي رساندن اكسيژن به ساير اندام هاي بدن وجود ندارد. ابتلا به كم خوني ممكن باعث احساس خستگي شود . كم خوني انواع مختلفي دارد كه هر يك دلايل متفاوتي دارند . از دست دادن خون به هر دليل ( زخم ، جراحت ، پريود ماهانه سنگين و ...) يكي از شايع ترين دلايل ابتلا به كم خوني است . كم خوني ميتواند دائمي و يا موقتي باشد و شدت آن ممكن است متعادل و يا شديد باشد و همچنين ميتواند يك بيماري جدي و سخت و يا مزمن ( زخم معده و روده ) باشد.

علائم كم خوني :

خستگي و احساس رخوت و بي حالي ، بي قراري و ناراحتي ، تنگي نفس و مشكل در تنفس ، تمركز ضعيف ، تپش قلب ، حساسيت به هواي سرد ، پوست رنگ پريده وگاهي درد در قفسه سينه از علائمي است كه بسته به علت كم خوني ، نوع كم خوني و بيماري هاي مرتبط با آن در فرد بروز كند و همچنين از علائم غير معمول كم خوني ميتوان به وزوز گوش ها ، سر درد ، تاثير بر حس چشايي ، خشكي زبان ، مشكل در بلعيدن غذا و ناخن هاي خشك و پوسته پوسته اشاره كرد.


ميگرن چيست ؟

ميگرن سردردي ضرباندار است كه به شكل غير عادي در يك طرف سر و نزديك شقيقه ، پيشاني و چشم ها خود را نشان دهد . ميگرن در صورت عدم رسيدگي از 4 ساعت تا 3 روز ادامه ميابد و در خانم ها بيشتر شايع است و گاهي با سردرد هاي سينوسي و يا سردرد هاي تنشي اشتباه گرفته ميشود. غذا ، استرس و هورمون ها ميتوانند محرك ميگرن باشند . ميگرن ميتواند فرد را به نور ، صدا يا اعمال خفيف مثل بالا رفتن از پله حساس كند و در بسياري از موارد همراه تهوع ، استفراغ يا مشكلات بينايي ميشود . حدود بيست درصد از افرادي كه مبتلا به ميگرن هستند قبل از شروع درد به مدت بيست دقيقه تا يك ساعت تشعشعات نور مانند فلش هاي نوراني ،خطوط مواج و نقطه نوراني ميبينند و يا تاري ديد را تجربه خواهند كرد كه به نام ميگرن كلاسيك شناخته شده اند . برخي افراد قبل از ابتلا به ميگرن دچار تغيير خلق شده يا دچار افسردگي ، زود رنجي و يا حس يك طعم و يا بوي عجيب ويا خستگي مفرط و خميازه هاي پياپي ميشوند .

دانشمندان با وجود شناخته نشدن دليل اصلي ميگرن، اختلال عصبي را برايش در نظر گرفته اند و معتقدند مواد شيميايي مغز ، رگ هاي خوني و سيستم عصبي مغز دچار تداخل شده اند . ميگرن ممكن است با دلايل مختلفي مثل چراغ چشمك زن كه حاصل از بازتاب نور روي برف و باران يا نور تلويزيون و يا نور سينما باشد كه با استفاده از عينك آفتابي پلاريزه و استفاده از لامپ هاي فلورسنت با طيف نور روز داخل خانه كنترل شود . از جمله دلايل ديگر، استرس ميباشد كه با ورزش آرامش بخش ، گوش دادن به موسيقي مورد علاقه و يا افكار مثبت بهبود ميابد . حذف وعده هاي غذايي و يا خوردن بيش از حد با كاهش قند خون و يا بالا رفتن قند خون و سپس افت ناگهاني آن همراه بوده و بايد در طول روز در كنترل مداوم آب بدن كوشيد . در بعضي خانم ها بين ميگرن و چرخه قاعدگي شان ارتباط تنگاتنگي به دنبال افت سطح استروژن شان ميباشد . بعضي از غذا ها از جمله غذاهايي كه به مدت طولاني نگهداري و تخمير شده به علت دارا بودن سطح بالاي تيرامين كه حاصل از تجزيه ي آمينو اسيد تيروزين است منجر به تنگ و گشاد شدن عروق خوني شده و تاثير به سزايي در افرايش ميگرن خواهند داشت از جمله پنير ، سس سويا ، خيارشور و پپروني . بيشتر بيماران ميگرني ميتوانند با استفاده از تركيبات كافئين دار ازجمله مصرف يك تا دو فنجان قهوه در بهبود ميگرن نقش داشته باشند ولي مصرف بي رويه ي آن باعث سردرد خواهد شد .


متخصصان معتقدند ميگرن ممكن است يك جهش در ژن بوده و در افراد مبتلا به صرع ، افسردگي ، آسم ، اضطراب ، سكته مغزي و ديگر اختلالات عصبي و ارثي رواج بيشتري داشته باشد . در كودكان نوعي ميگرن با نام سرگيجه خوش خيم وجود دارد كه همراه لرزش پا ها هنگام گام برداشتن و رنگ پريدگي و حالت عصبي و حركات غير عادي چشم و استفراغ باشد و نوعي ديگر همراه درد معده و استفراغ شديد و مكرر بوده و با نام ميگرن شكمي ياد ميشود . شايان ذكر است ازمصرف بي رويه دارو هاي التيام بخش به صورت خودكار ممانعت شود . چون ممكن است منجر به زخم و ديگر مشكلات دستگاه گوارشي شود . اگر ميگرن مرتب اتفاق بيافتد يا خيلي شديد باشد ممكن است براي پيشگيري از آن به مصرف روزانه دارو نياز باشد كه گاهي از داروهاي ضد فشار خون به اين منظور استفاده شود كه عبارتند از بتا بلاكر ها و كانال هاي كلسيم بلاكر . چندين نوع از دارو هاي ضد افسردگي و ضد تشنج و همچنين بوتاكس كه معمولا جهت رفع چين و چروك استفاده ميشوند ميتواند در بعضي حملات ميگرني مفيد واقع شوند .


يافته ها:

با توجه به مطالعات انجام گرفته شده توسط گروهي از محققان نتايج حاصله بيانگر ارتباط بين كم خوني و بيماري ميگرن ميباشد. مطالعات نشان مي دهد سر درد هاي تنشي ، از اصلي ترين علل مراجعه به پزشكان در سراسر جهان بوده و آنمي فقر آهن نيز از شايع ترين علل اختلالات خوني و كمبود اصلي تغذيه اي در سراسر جهان به خصوص در زنان سنين باروري مي باشد.با استفاده از مطالعات انجام شده پيرامون سردرد هاي عروقي و آنمي فقر آهن و تاثير تجويز قرص هاي آهن بر درمان اين سردرد ها در سنين باروري محققان گزارش نموده اند كه مصرف قرص آهن ميتواند در درمان سردرد هاي عروقي موثر باشد.

تحقيقات نشان مي دهد با آزمايشات انجام شده بر روي سه گروه از زنان با آهن خون طبيعي و تعادل منفي آهن و آنمي فقر آهن در طي سه دوره ي 45 روز با مصرف داروهاي والپروات سديم به صورت 400ميلي گرم روزانه ( داروي ضد صرع و بيماري هاي مربوط به اعصاب از جمله ميگرن ) در هر سه دوره و مصرف داروي والپروات سديم به همراه مصرف روزانه سه عدد قرص سولفات آهن حاوي 50 ميلي گرم آهن در دوره دوم ، نتايج بدست آمده حاكي از آن بود كه تعداد حملات ميگرن در گروه زنان با آهن خون طبيعي در دوره دوم كاهش يافته بود ، در حالي كه نسبت به دو گروه ديگر (آنمي فقر آهن و تعادل منفي آهن ) بالا تر بود و شدت حملات در دوره اول در گروه آهن خون طبيعي نسبت به ساير گروه ها كمتر بود و در دوره سوم شدت حملات درگروه آهن خون طبيعي , به طور چشم گيري كمتر گزارش شده است . در نتيجه ميتوان با توجه به مطالعات و نتايج آن گفت كه آهن ميتواند جايگزين بخشي از تدابير درماني رايج در بيماران مبتلا به ميگرن كه دچار كم خوني فقر آهن هستند ، باشد . كم خوني مگالوبلاستيك گروهي از اختلالات هستند كه معمولا ناشي از كمبود ويتامين ب 12 با طيف وسيعي از علائم كم خوني ، عصبي ، گوارشي و روان پزشكي بروز مي دهد . مطالعات نشان داده است كه اختلالات رواني با كمبود ويتامين ب 12 ارتباط دارد .

مطالعات انجام شده پيرامون ارتباط بين كم خوني و ميزان شنوايي حاكي از نوعي اختلال خوني ( بتا تالاسمي ماژور ) كه در كشور ما به ويژه در مناطق شمالي شايع است به علت عدم كنترل افزايش فريتينين سرم و افزايش دسفرال يا دسفروكسامين ( دارويي براي كاهش آهن اضافي در بدن بيماران تالاسميك به كار ميرود ) . در بيماران تالاسمي تزريق هاي مكرر خون باعث تجمع آهن در بدن ميشود .هدف از درمان با دسفرال رساندن ميزان آهن بدن به حد تقريبا طبيعي است منجر به كاهش شنوايي در اين بيماران شده و بايد معاينه هاي دوره اي شنوايي را بگذرانند

منابع غذايي حاوي آهن :

لوبياي سفيد ، جگر گاو ، عدس ، تن ماهي ، نخود ، سيب زميني ( سيب زميني پخته شده با پوست بيش از سه ميلي گرم آهن دارد )، اسفناج ، انواع گوشت قرمز و گوشت سفيد و ...

نتيجه گيري :

منابع آهن حيواني جذب پنج برابري نسبت به منابع گياهي دارند و به نظر ميرسد كه تجويز آهن باعث كاهش سردرد هاي ميگرني ميشود.نويسندگان:
دكتر مصطفي نوروزي دانشيار علوم تغذيه و رژيم درماني
مريم سادات سيد جعفركاشي كارشناس پرستاري

 

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.