تاریخ انتشار: 1397/04/19 - 16:09
تعداد بازدید: 265

پريودي معمولا پنج تا هفت روز طول مي كشد و فاصله پريودي ها معمولا بيست و يك تا سي و پنج روز است. پريودي در خانم هاي مختلف متفاوت است و گاهي زودتر يا ديرتر از پريودي قبلي شروع مي شود يا گاهي بيشتر يا كمتر از پريودي قبلي به طول مي انجامد. در برخي موارد در يك ماه دو بار پريودي را تجربه مي كنيد كه به دلايل مختلف اين اتفاق مي افتد.

علائم دوبار پريود شدن در ماه

اگر در زماني غير از زمان پريودي، خونريزي مشاهده كرديد نشانه پريودي دوم در ماه است. در اين حالت بايد ببينيد خونريزي به صورت لكه بيني است يا پريودي. اگر خونريزي به صورت پريودي باشد بايد هر چند ساعت نوار بهداشتي را عوض كنيد. خون در اين حالت به رنگ قرمز روشن است. اگر خونريزي به صورت لكه بيني باشد مقدار آن بسيار كم است به طوري كه نيازي به استفاده از نوار بهداشتي نيست اما براي جلوگيري از كثيف شدن لباس مي توانيد از نوار بهداشتي استفاده كنيد. در اين حالت خون به رنگ قهوه اي يا قرمز تيره است.

در بيشتر موارد خانم هاي باردار در سه ماهه اول بارداري لكه مشاهده مي كنند.

دلايل دوبار پريود شدن در ماه

معمولا فاصله بين پريودي ها در بزرگسالان بيست و يك تا سي و پنج روز و در نوجوانان بيست و يك تا چهل و پنج روز است. اگر چرخه پريودي شما كوتاه تر شد احتمالا پريودي در ابتدا يا انتهاي ماه اتفاق مي افتد بنابراين زمان بندي پريودي خود را بدانيد تا در اين موارد مطمئن باشيد پريودي شما به تعويق نيفتاده است.

اگر چرخه پريودي شما به صورت ناگهاني كوتاه تر شد به يكي از دلايل زير است:

- پركاري تيروئيد
- شروع يائسگي
- بلوغ
- استرس
- كاهش وزن شديد يا افزايش وزن شديد
- قرص هاي ضدبارداري
- بيماري
- فيبروئيدهاي رحمي يا كيست هاي رحمي

در برخي موارد، برخي مشكلات مانند سقط جنين با پريودي اشتباه گرفته مي شود. خونريزي پس از سقط جنين شديد مي باشد بنابراين اگر فكر مي كنيد باردار هستيد و خونريزي شديد مشاهده مي كنيد به پزشك اطلاع دهيد.

لكه بيني در بارداري طبيعي است. اما هر گونه خونريزي كه در طول بارداري مشاهده كرديد به پزشك اطلاع دهيد.

بيماري هاي مقاربتي نيز باعث ترشحات و خونريزي مي شوند.

 فاكتورهاي خطرناك در خصوص دوبار پريود شدن در ماه:

اگر سابقه خانوادگي در زمينه كيست، فيبروئيد يا يائسگي زودهنگام داريد، احتمال دوبار پريود شدن در ماه براي شما بيشتر است. اگر موارد زير را مشاهده كرديد به پزشك مراجعه كنيد:

 - درد لگن كه بعد از دو روز از بين نرود
- پريودي شديد
- لكه بيني يا خونريزي بين پريودي كه با پريودي دوم اشتباه گرفته شود.
- تكرر ادرار
- درد در هنگام نزديكي جنسي
- گرفتگي عضلاني شديدتر از حالت نرمال پيش از پريودي
- لخته هاي تيره در هنگام پريودي
- عوارض دوبار پريود شدن در ماه

تغيير در چرخه مانند دوبار پريود شدن در ماه نشانه مشكل يا بيماري است. در اين حالت به پزشك مراجعه كنيد. خونريزي زياد باعث كم خوني و كمبود آهن در خون مي شود. پزشك مقدار آهن خون را بررسي مي كند و با انجام ساير آزمايشات، دليل خونريزي غير طبيعي را تعيين مي كند.


علائم كم خوني شامل:
- خستگي
- سردرد
- ضعف
- سرگيجه
- تنگي نفس
- ضربان قلب نامنظم
- درمان دوبار پريود شدن در ماه
 
درمان اين مشكل به دليل آن بستگي دارد. اگر به طور طبيعي چرخه پريودي شما كوتاه تر شده است يا تازه پريودي شما شروع شده است نياز به درمان نيست. پزشك در صورت كم خوني به شما مكمل هاي آهن مي دهد.

اگر خيلي پريود مي شويد با پزشك درباره قرص هاي ضد بارداري صحبت كنيد. اين قرص ها باعث تنظيم پريودي و جلوگيري از كم خوني ناشي از خونريزي شديد مي شوند.

-كم كاري تيروئيد
اگر كم كاري تيروئيد داريد به اين معني است كه غده تيروئيد شما غير فعال است. در اين صورت بدن هورمون تيروئيد به اندازه كافي توليد نمي كند. پزشك به شما قرص هاي خوراكي مي دهد كه كمبود هورمون تيروئيد را جبران كنند.
 
- يائسگي:
اگر يائسگي شما در حال شروع شدن است پزشك هورمون درماني يا مصرف استروژن را به شما توصيه مي كند. در اين حالت پريودي شما منظم مي شود تا اين كه كم كم يائسگي باعث ناپديد شدن پريودي مي شود.

- فيبروئيدها و كيست ها:
اگر فيبروئيد يا كيست داشته باشيد پزشك يكي از روش هاي درماني زير را پيشنهاد مي كند:

 - استفاده از دستگاه IUD باعث جلوگيري از پريودي شديد مي شود اما باعث كم شدن فيبروئيدها نمي شود.

- عمل جراحي ام آر آي؛ اين عمل در دستگاه اسكن ام آر آي انجام مي شود و پزشك فيبروئيد و كيست را از بين مي برد.

- عمل امبوليزاسيون شريان رحمي؛ در اين عمل جريان خون ورودي به رحم را مسدود مي كنند در اين حالت فيبروئيدها كوچك شده و از بين مي روند.

- عمل ميومكتومي شكم كه با استفاده از جراحي باز شكم انجام مي شود و عمل هيستركتومي كه در آن رحم برداشته مي شود.

- هورمون آزادكننده گنادوتروپين
اين قرص ها براي درمان فيبروئيدها استفاده مي شوند. اين قرص ها باعث مسدود شدن توليد استروژن و پروژسترون مي شوند بنابراين به صورت موقتي يائسه مي شويد. اين امر باعث جلوگيري از رشد فيبروئيدها مي شود و باعث از بين رفتن آن ها مي شود. پزشك اين قرص را هنگامي تجويز مي كند كه مي خواهد شما را براي عمل جراحي آماده كند.

- استرس:
گاهي اوقات تغيير روش زندگي باعث افزايش استرس مي شود. بنابراين سعي كنيد ورزش كنيد، قرص مصرف كنيد و از گفتار درماني استفاده كنيد. اين كارها باعث كاهش استرس مي شوند.

آرامش براي سلامتي شما مهم است بنابراين در هنگام استرس از پذيرفتن كارها و مسئوليت هاي سنگين اجتناب كنيد.

- افزايش يا كاهش بيش از حد وزن:
درباره دلايل ممكن براي افزايش يا كاهش بيش از حد وزن با پزشك صحبت كنيد. او به شما كمك مي كند وزن خود را تحت كنترل قرار دهيد.
 
- واكنش به قرص هاي ضد بارداري:
قرص هاي ضدبارداري هورمون ها را به بدن معرفي مي كنند. براي انتخاب بهترين قرص ضد بارداري بايد قرص هاي مختلف را امتحان كنيد و بهترين قرصي كه با بدن شما سازگار است را انتخاب كنيد. چند ماه طول مي كشد بدن با يك قرص خاص سازگار شود. بهتر است درباره آنچه پس از مصرف قرصي جديد اتفاق مي افتد و واكنش هاي بدن با پزشك صحبت كنيد و اطلاعات لازم را كسب كنيد.

- نتيجه:
در خصوص تنظيم چرخه پريوده و تعادل هورموني با پزشك همكاري كنيد. تغيير زمان پريودي نشانه به وجود آمدن مشكل يا بيماري است بنابراين در هنگامي كه خونريزي غيرطبيعي مشاهده كرديد به پزشك مراجعه كنيد. ممكن است چند روش درماني براي تنظيم پريودي شما استفاده شود اما درمان باعث افزايش چرخه پريودي مي شود.

- آماده شدن براي ملاقات با پزشك:
پزشك سوالاتي درباره علائم مشكل شما مي پرسد بنابراين سعي كنيد پيش از ملاقات آمادگي پاسخگويي داشته باشيد. جواب سوالات به پزشك كمك مي كند بهترين روش را براي درمان شما انتخاب كند. سوالاتي كه پزشك مي پرسد شامل:

- طول پريودي شما چقدر است؟ آيا پريودي شما طبيعي است؟

- از چه زماني فاصله بين پريودي هاي شما كوتاه شده است؟

- خونريزي شما چقدر طول مي كشد؟

- خون خروجي چه رنگي است؟

- شدت خونريزي چقدر است؟

- آيا خون به صورت لخته است؟ بزرگي لخته ها چقدر است؟

- آيا علائم ديگري داريد؟

براي تعيين طول چرخه پريودي از روز اول پريودي بشماريد. روز اول پريودي روز اول چرخه است و روز اول پريودي بعدي روز آخر چرخه است. شمارش چرخه پريودي به شما كمك مي كند در صورت وجود مشكل متوجه شويد و اطلاعات درست در اختيار پزشك قرار دهيد.

 منبع: drnematolahi.com

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.