تاریخ انتشار: 1396/09/21 - 10:26
تعداد بازدید: 660

ترشحات واژن مي‌تواند طبيعي يا غيرطبيعي باشد. ترشحات طبيعي واژن سفيد، شفاف و بدون بو است و ترشحات غيرطبيعي واژن زرد يا سبز رنگ و بودار ميباشد

ترشحات طبيعي واژن دلايل مختلفي دارد؛ از جمله تميز شدن و مرطوب ماندن محيط واژن و كمك به حفظ سلامت و پيشگيري و مبارزه با بروز عفونت واژن.

اگرچه تغيير در رنگ، قوام و ميزان ترشحات واژن در دوران سيكل قاعدگي طبيعي مي‌باشد، بعضي از تغييرات مي‌تواند غير طبيعي بوده و بايد مورد بررسي قرار گيرد. در ابتدا آشنا شدن با تفاوت‌هاي بين ترشحات طبيعي و غيرطبيعي در تشخيص شما كمك كننده خواهد بود. با اين آشنايي و آگاهي مي‌تواند تغييرات طبيعي را از تغييرات غيرطبيعي تشخيص دهيد و به موقع براي درمان اقدام نمائيد.

ويژگي ترشحات طبيعي واژن چيست؟

ترشحات طبيعي واژن مي‌توانند تا حدي در مقدار، قوام و رنگ متفاوت باشند. اين ترشحات مي‌توانند تا حدي رقيق، لزج و كشسان يا به صورت غليظ و چسبناك باشند. در خصوص رنگ، ترشحات سالم واژن بايد تميز، سفيد يا بدون رنگ باشند. هميشه ترشحات خود را بررسي كنيد و در صورت بروز تغيير به دنبال علت و راه‌هاي درمان آن باشيد.

ويژگي ترشحات غير طبيعي واژن چيست؟

هر يك از تغييرات زير در ترشحات واژينال مي‌تواند نشانه‌اي از بروز يك بيماري باشد:

- تغيير در بو، مخصوصا بوي نامطبوع

- تغييرات در رنگ: ممكن است رنگ ترشحات واژينال به رنگ سبز، خاكستري يا چرك رنگ تغيير پيدا كند.

- تغيير در بافت و قوام: اگر ترشحات طبيعي شما به ترشحاتي كف آلود يا همانند پنير خامه‌اي تغيير پيدا كرد، اين تغييرات غير طبيعي است.

- خارش واژن، قرمز شدن و احساس سوزش و التهاب در واژن غير طبيعي مي‌باشند.

- مشاهده لكه بيني يا خونريزي واژينال در زماني به غير از دوران قاعدگي غيرطبيعي مي‌باشد.

عفونت‌هاي واژن همانند عفونت باكتريايي، عفونت قارچي و عفونت ميكروبي دلايل شايع در بروز ترشحات واژن به شكل غيرطبيعي مي‌باشند. برخي از عفونت‌هايي كه باعث بروز اين ترشحات غير طبيعي مي‌شوند از طريق رابطه جنسي منتقل مي‌شوند؛ يكي از اين عفونت‌هاي منتقله از راه تماس جنسي سوزاك مي‌باشد. اگر به تازگي متوجه ايجاد تغيير در ترشحات خود شده‌ايد يا فكر مي‌كنيد كه در اين خصوص مشكلي داريد، سريعا به پزشك خود مراجعه نمائيد. علائم اين عفونت‌ها ممكن است به يكديگر شبيه باشد ولي تفاوت هايي نيز در آن ها مشهود است:

عفونت قارچي واژن ممكن است باعث سفيد و غليظ شدن ترشحات شما شود. اين عفونت معمولا باعث ايجاد بوي بد نمي شود ولي خارش و احساس سوزش از عوارض ابتلا به اين عارضه مي باشد.

عفونت باكتريايي واژن باعث بدبو شدن واژن مي شود به شكلي كه ممكن است بوي ماهي از واژن خود احساس كنيد. ترشحات نيز به حالت رقيق و خاكستري رنگ تغيير پيدا مي كنند.

عفونت ميكروبي واژن يكي از عفونت هاي شايعي است كه از طريق تماس جنسي منتقل مي شود كه ممكن است باعث بد بو شدن واژن شود. ترشحات واژن در اثر اين عفونت ممكن است كف دار شده و به رنگ سبز يا زرد رنگ تغيير پيدا كند. از ديگر علائم اين عفونت خارش واژن و احساس درد به هنگام دفع ادرار مي باشد.

اگر فكر مي كنيد كه ممكن است به يكي از عفونت هاي منتقله از راه تماس جنسي منتقل شده ايد يا ممكن است در معرض خطر ابتلا به اين بيماري قرار داشته باشيد اين موضوع را با پزشك خود در ميان بگذاريد. همچنين در صورتي كه ترشحات شما با تب يا درد در ناحيه شكم يا لگن شما همراه بود حتما به پزشك خود مراجعه نماييد.

 

 

 


منبع: setare.com

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.