تاریخ انتشار: 1396/08/06 - 15:09
تعداد بازدید: 456

اين باور كه گربه‌ها باعث سقط جنين خانم باردارمي‌شوند مدت‌هاست كه وجود دارد. اما اين باور از كجا مي‌آيد؟ در واقع در اينجا مقصر، انگل توكسوپلاسموز است كه از طريق مدفوع گربه مي‌تواند به بدن مادر باردار وارد شده و موجب سقط جنين شود. برخي مي‌گويند اين انگل حتي باعث نازايي هم مي‌شود اما هنوز مطالعه موثقي درباره اثر اين انگل بر نازايي انجام نشده و نمي‌توان با قطعيت درباره اثر توكسوپلاسموز بر نازايي نظر داد. اما آيا اين فقط گربه است كه مي‌تواند اين انگل را منتقل كند؟

از ديگر منابع آلوده غافل نشويد

گربه‌ها به دليل خوردن گوشت خام آلوده پرندگان، موش‌ها و ... انگل توكسوپلاسموز را دريافت مي‌كنند. اما گربه‌ها تنها حيواناتي نيستند كه مي‌توانند اين بيماري را انتقال دهند. آنها تنها گونه‌اي هستند كه عفونت را در مدفوع‌شان دارند. انسان‌ها مي‌توانند توكسوپلاسموز را از گوشت آلوده ديگر حيوانات نيز دريافت كنند. مركز كنترل و پيشگيري بيماري‌ها مي‌گويد احتمال ابتلا به اين بيماري در تماس با گوشت خام بيشتر از تماس با گربه است. هرچند برخي خوراكي‌هايي كه تميز شسته نشده‌اند، نوشيدن آب آلوده و دست زدن به خاك آلوده هم مي‌تواند اين بيماري را ايجاد كند. توكسوپلاسموز نمي‌تواند از فردي به فرد ديگر منتقل شود، به جز مادر باردار مبتلا كه آن را به جنين منتقل مي‌كند يا انتقال خون آلوده.


سه ماهه اول خطرناك است

خطر ابتلاي جنين به عفونت با افزايش دوران بارداري، بالا مي‌زود. اگر شما در سه ماهه اول بارداري مبتلا به توكسوپلاسموز شويد، احتمال ابتلاي جنين 15 درصد خواهد بود. اگر در سه ماهه دوم مبتلا شويد، احتمال ابتلا 30 درصد و در سه ماهه سوم 60 درصد خواهد بود. هرچند ميزان ابتلا با افزايش سن بارداري بالا مي‌رود اما خطر اين عفونت در سه ماهه اول بسيار بيشتر از بقيه دوران بارداري است.

خودتان را ايمن كنيد

دانستن چرخه زندگي انگل توكسوپلاسموز و نقش گربه در انتقال اين بيماري مي‌تواند ترس از اين بيماري را كاهش دهد. اين انگل مي‌تواند عفونت را در همه پستانداران ايجاد كند. زماني كه گربه به توكسوپلاسموز مبتلا مي‌شود خود مصونيت پيدا مي‌كند و دوباره بيمار نمي‌شود. بنابراين اولين مواجهه گربه با اين انگل امكان انتقال بيماري را فراهم مي‌كند و بنابراين اين بيماري در گربه‌هاي بزرگتر كمتر ديده مي‌شود.


چطور انسان مبتلا مي‌شود؟

گربه‌سانان ميزبان طبيعي انگل هستند و اين انگل در روده‌هاي آنها بازتوليد مي‌شود. يك گربه ممكن است توكسوپلاسموز را با خوردن گوشت آلوده يا نوشيدن شير غيرپاستوريزه بگيرد. انگل در روده گربه تبديل به اووسيت مي‌شود و گربه ميليون‌ها از اين اووسيت را تا سه هفته دفع مي‌كند. اين اووسيت‌ها تقريبا 24 ساعت عفوني هستند. تحت شرايط مساعد آنها ميتوانند در خاك يا شن تا حدود 18 ماه هم عفوني بمانند. در طول اين زمان آنها به آب آلوده، ميوه و سبزي‌هاي منتقل مي‌شوند و گونه‌هاي خونگرم از جمله انسان را مبتلا مي‌كنند. بنابراين در حالي كه ممكن است از طريق تماس مستقيم با مدفوع گربه مبتلا شويد، اين انگل در جاهاي ديگري نيز ممكن است به طور بالقوه وجود داشته باشد.

 
اين نكات را رعايت كنيد

با وجود آن كه انتقال توكسوپلاسموز از گربه خانگي بسيار كم است اما بايد جانب احتياط را رعايت كنيد چون اين انگل باعث سقط و ناهنجاري‌هاي ديگر در جنين مي‌شود.

- از مصرف گوشت خام خودداري كنيد.
- سبزيجات خام را كاملا تميز كنيد.
- شير غيرپاستوريزه و تخم مرغ خام نخوريد
- تخته برش و وسايلي كه در تماس با گوشت خام هستند را پيش از استفاده مجدد كاملا تميز كنيد.
- زماني كه با خاك باغچه كار مي‌كنيد حتما دستكش به دست داشته باشيد.
- از همسر، دوستان و همسايگانتان بخواهيد ظرف مدفوع گربه را در زمان بارداري شما تميز كنند.
- هر روز ظرف مدفوع گربه را تميز كنيد.
- گربه را بيرون نگه نداريد.


 شيرآب پارك‌ها عامل انتقال نيست

دكتر رضا احمدي، متخصص بيماري‌هاي داخلي حيوانات كوچك:
اين ادعا كه «هنگام آب خوردن از شيرآب پارك‌ها مراقب باشيد چون گربه‌ها هم به همين شيوه آب مي‌خورند و همين باعث انتقال انگل توكسوپلاسموز از گربه به بدن انسان مي‌شود» ادعايي كاملا بي اساس است زيرا اين انگل از طريق بزاق حيوان منتقل نمي‌شود و تنها راه انتقال بيماري مدفوع گربه و آن هم در شرايطي است كه مدفوع 24 ساعت در شرايط مستعدكننده از قبيل نبودن نور كافي و گرماي زياد قرار بگيرد و بعد به صورت تصادفي توسط انسان خورده شود تا احتمال ابتلا بالا برود. اين احتمال كه انسان به طور تصادفي مدفوع گربه را بخورد تقريبا صفر است اما اين احتمال كه فرد گوشت و استيك خام خورده يا سبزيجات تميز نشده مصرف كند بالاست و همين مي‌تواند باعث انتقال انگل شود.

حتما آزمايش بدهيد


دكتر نسرين زارع پور، متخصص زنان و زايمان:
در صورتي كه در تماس با گربه هستيد و تصميم به بارداري نيز داريد بهتر است آزمايش توكسوپلاسموز را انجام دهيد تا در صورت وجود اين انگل در بدنتان ابتدا درمان لازم انجام شود و سپس اقدام به بارداري كنيد، چون همانطور كه مي‌دانيد اين انگل باعث سقط و ناهنجاري جنين مي‌شود. در صورتي كه حين بارداري مشخص شود مبتلا به توكسوپلاسموز هستيد پزشك با تجويز آنتي‌بيوتيك تلاش مي‌كند احتمال ابتلاي جنين را كاهش دهد. سپس ممكن است تست آمنيوسنتز گرفته شود تا مشخص شود جنين مبتلا شده يا خير.در عين حال سونوگرافي نيز در طول بارداري انجام مي‌شود تا هرگونه نقص در رشد جنين بررسي شود.

 

 منبع: ninisite.com
 

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.