تاریخ انتشار: 1394/05/03 - 10:11
تعداد بازدید: 112780

چند روز است كه غافل شده‌ايد و صورتتان پر از جوش شده؟ شايد شما هم از آن دسته افرادي باشيد كه به محض خوردن گرمي‌ها جوش مي‌زنند. جوش‌هايي كه با مصرف برخي مواد غذايي، لوسيون‌ها و حتي مواد طبيعي بهتر يا بدتر مي‌شوند. ممكن است در مسافرت كرم ضدآفتاب را فراموش كرده باشيد يا آب و هواي شهر ديگر با مذاقتان جور در نيامده باشد. دكتر عليرضا عباسيان به عنوان متخصص طب سنتي در مورد اين مهمان‌هاي ناخوانده براي ما ايده‌هايي دارد.

 

طبع بدن شما چيست؟
اول از همه بهتر است بدانيد كه چرا جوش مي‌زنيد. خيلي از مشكلات پوستي ناشي از سبك زندگي شماست كه ممكن است در ايامي خاص تغييرات زيادي كرده باشد. دكتر عليرضا عباسيان، متخصص طب سنتي مي‌گويد با اصلاح سبك زندگي و مصرف مواد غذايي مناسب مي‌توانيد از آنها جلوگيري كنيد. براي اين موضوع بايد طبع بدن خود را بشناسيد و روش‌هاي سنتي درمان جوش را ياد بگيريد. به كمك دكتر عباسيان راه حل‌هاي طب سنتي براي درمان جوش را مرور مي كنيم:

 

در مسافرت؛ غافل شده ايد!
سعي كنيد هميشه به همراه غذا سبزي و سالاد مصرف كنيد اين مواد به دليل فيبر فراوان و كمك به دستگاه گوارش نقش مهمي در از بين بردن جوش‌ها دارند. شايد در مسافرت از اين مواد غذايي غافل شده باشيد اما مي‌توانيد با از سر گرفتن مصرف آنها، دوباره پوست شادابي داشته باشيد.
گاهي به صورت روزانه مقداري كاهو يا خيار سبز را به همراه سيب رسيده شيرين با استفاده از دستگاه آبميوه‌گيري آب گرفته و ميل كنيد. استفاده از انواع ميوه‌ها به ويژه مركبات و ميوه‌هايي با طبع سرد مانند آلبالو، توت فرنگي، ليموترش، سيب، هندوانه، گلابي، نارنگي، پرتقال و گريپ فروت هم به شدت توصيه مي شود.

 

ليموترش تازه روي پوست
مصرف ليموترش چه به صورت خوراكي و چه استفاده روي پوست نه تنها باعث درمان جوش‌هاي صورت مي‌شود بلكه روشن شدن پوست را نيز به دنبال دارد و اثرات درماني ديگري نيز دارد. هر روز يك عدد ليموترش را از وسط به دونيم كرده و به همراه تمام وعده هاي غذايي و با فشردن و آب ميل كنيد اين عمل به هضم غذاو تصفيه خون كمك مي كند. براي استفاده از ليمو روي پوست صورت هيچ فشاري به پوست وارد نكنيد. ليمو را بر پوست ماساژ دهيد و چند دقيقه بعد پوست را شستشو دهيد. اين عمل باعث از بين رفتن محيط آلوده‌اي كه باكتري‌هاي سطح پوست براي زندگي استفاده مي‌كنند خواهد شد.

 

اين شربت را بنوشيد
زرشك سياه يا زرشك آبگيري با زرشكي كه در انواع غذاها از آن استفاده مي كنيم كمي متفاوت است. اين زرشك كه به رنگ تيره متمايل به سياه است برخلاف زرشك پلويي، هسته دارد. كافي است مقدار250 تا 500 گرم از اين زرشك را پس از پاك كردن و شستشو با 8 تا 12 ليوان آب به مدت 24 ساعت در ظرفي چيني و يا لعابي خيس كرده و آن را صاف كنيد. آب زرشك آماده است و مي‌توانيد آن را در يخچال نگهداري كنيد. هر روز صبح و هر شب يك ليوان از آن را ميل كنيد. مصرف مداوم آب زرشك باعث رقيق شدن خون مي شود كه در نهايت تأثير خود را روي پوست نشان مي دهد.

 

خاكشير درماني كنيد
خاكشير يكي از دانه‌هاي گياهي است كه به علت طبع سرد و خاصيت خوبي كه براي دستگاه گوارش دارد، مصرف آن در طب سنتي توصيه مي شود. مقدار دو قاشق خاكشير را به همراه يك ليوان آب خيس كرده و با مقداري آب ليموترش و عسل ميل كنيد. خنكي خاكشير براي درمان جوش‌هاي چربي مفيد است.

 

جوانۀ گندم بخوريد
جوانۀ گندم را اين روزها به راحتي مي توانيد تهيه كنيد. اين جوانه، به دليل اينكه سرشار از ويتامين‌هاي گروه B و همچنين فيبر است، در درمان مشكلات پوستي تأثير بسيار دارد. توصيه مي‌شود كه تا پايان درمان از مصرف روزانۀ جوانه گندم در غذا و سالاد و از نوع خشك آن به صورت ماسك استفاده كنيد. براي درست كردن ماسك، مقداري از پودر جوانه گندم را به همراه مقداري شيركم چرب روي صورت قرار داده و قبل از خشك شدن ماسك پوست را شستشو دهيد.

 

از اين ماسك غافل نشويد

براي استفاده از تأثير قابل توجه آلوئه ورا مي توانيد اصل اين گياه را روي پوست به كاربگيريد. آلوئه ورا را تازه به تازه و همراه با ساقه بلند از مغازه‌هاي عطاري تهيه كنيد و براي هر بار استفاده قسمت كمي از آن را از پايين ساقه برش داده و شيره‌اي را كه از آن بيرون خواهد آمد با همان ساقه باز شده به آرامي روي جوش‌ها بزنيد و بگذاريد خوب خشك شود. قبل از استفاده از آلوئه ورا پوست خود را تميز كنيد و براي تاثير بهتر روزي دو بار، صبح و شب اين كار را انجام دهيد.

 

محققان از عوامل بروز جوش صورت مي گويند:
مصرف انواع شيريني به ويژه شيريني‌هاي تر و خامه‌دار، گردو و انواع مغزها و شكلات صورت را پر از انواع جوش، لكه و اگزما مي‌كند. بهترين كار اين است كه اگر با خوردن شيريني دچار مشكلاتي از اين قبيل مي شويد، مصرف اين گونه مواد را به حداقل ممكن برسانيد. افرادي كه طبع گرم‌تري دارند با خوردن ميوه هايي مثل موز، خرما، انگور، انجير، انبه، خربزه، طالبي و تنقلاتي مانند چيپس، پفك، شكلات، كيك، انواع بستني و شيرموز دچار مشكلاتي مثل جوش مي‌شوند. اين مواد علاوه بر اين‌كه انرژي بالايي دارند، قند زيادي هم دارند كه كبد مي‌تواند آن را تبديل به چربي كند كه در ايجاد و تشديد جوش ها تأثيرگذار است.

 

لوازم و مواد آرايشي نامرغوب
مواد آرايشي كه صورتتان به آنها حساس است را بشناسيد. بعضي از مواد آرايشي چربي زيادي دارند و مناسب پوست‌هاي حساس نيستند، گاهي استفاده از مواد آرايشي و پاك نكردن اصولي اين مواد و اكتفا به پاكسازي پوست با دستمال و حتي با آب بدون استفاده از مواد شوينده مناسب پوست، محيطي را براي رشد باكتري‌ها آماده مي‌كنند كه باعث پيشرفت يا ماندگاري بيشتر جوش‌ها مي‌شوند.

 

دستكاري جوش
يكي از بدترين عادت‌ها در افرادي كه جوش مي‌زنند، دستكاري كردن جوش هاست؛ در طول عيد شايد زمان‌هايي را كه در مقابل تلويزيون سپري كرده ايد ناخودآگاه دستتان به سمت جوش‌ها و دستكاري آنها رفته باشد، دستكاري و يا تركاندن جوش‌ها باعث باقي ماندن جاي آنها مي‌شود و ممكن است جوش را به محيط اطراف پخش كند؛ در صورت امكان كمتر مقابل آينه برويد براي شمارش جوش‌ها.

 

يبوست‌هاي طولاني
اگر در تعطيلات به خاطر مسافرت يا حضور در مكان‌هاي ناآشنا يبوست گريبانتان را گرفته است، بهتر است بدانيد كه همين مسأله، يكي از عوامل شايع مشكلات پوستي مانند لكه و جوش صورت است كه اگر دچار اين مشكل هستيد بايد در ابتدا با تصحيح مواد غذايي سعي در رفع يبوست داشته باشيد، زيرا بسياري از مواد چرب و مضر بايد از طريق روده‌ها و دستگاه گوارش دفع شوند.

 

متخصصان چه مي گويند؟
دكتر عباسيان توصيه مي كند براي اينكه پوست صاف و شفافي داشته باشيم، بايد علاوه بر مصرف داروهاي ماليدني، در مصرف غذاها و نوع سبك زندگي هم دقت كنيم. مصرف آب كافي، خواب مناسب در طول شبانه روز به خصوص از ساعت 9 شب تا دو بامداد، ورزش مرتب و سبك و. . . در رفع جوش صورت نقش دارند.
همين طور مي توانيد عرق بيد و عرق كاسني مصرف كنيد. اين عرق ها در طب سنتي طبع سرد دارند و براي افرادي كه طبع گرم دارند مناسب است، مخلوط عرق بيد و كاسني به صورت مساوي و مصرف روزانه تأثير مثبتي در روند بهبودي جوش‌هاي ناشي از مصرف مواد گرم و چربي دارد. از انواع گوشت‌ها گوشت ماهي از نظر اصول تغذيه‌اي بهترين نوع است. مصرف مرتب غذاهاي دريايي در درمان انواع جوش‌ها تأثير مثبت دارد به شرطي كه از ادويه هاي تند استفاده نكنيد.

 

منبع: مجله سيب سبز

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.