تاریخ انتشار: 1397/07/14 - 17:20
تعداد بازدید: 142

*دكتر الهام اكبري: يكي از بدترين اتفاقاتي كه مي‌تواند در زندگي مشترك رخ دهد، سقط جنين است، اما پدر و مادر بايد اطمينان داشته باشند كه با كمك پزشك مي‌توانند دوباره بارداري را تجربه كنند.

در اين مطلب با آمادگي‌هاي لازم براي بارداري بعد از سقط جنين آشنا خواهيد شد.

اقدامات احتياطي مناسب

بايد بدانيد كه بارداري بعدي مي‌تواند كاملاً بي‌خطر باشد و تلاش براي آن بسيار مهم است.

اولين سؤال شما پس از پشت سرگذاشتن يك سقط جنين ممكن است در مورد زمان مناسب، امن و مطمئن براي بارداري مجدد باشد، زمان درست معمولاً بستگي به دو عامل مهم دارد: سلامت جسمي و سلامت روحي و عاطفي شما.

شما به محض بازگشت دوره قاعدگي و شروع تخمك‌گذاري، (كه اين اتفاق معمولاً 4 تا 6 هفته پس از سقط جنين رخ مي‌دهد)، از لحاظ فيزيكي دوباره قابليت باردار شدن را پيدا خواهيد كرد.

با اين حال معمولاً توصيه مي‌شود براي اقدام مجدد نسبت به بارداري كمي طولاني‌تر صبر كنيد و سعي نكنيد به سرعت باردار شويد تا پس از دو تا سه بار از اولين دوره قاعدگي پس از سقط جنين شما بگذرد.

شما بايد ابتدا اطمينان حاصل كنيد كه به لحاظ احساسي آمادگي پذيرش دوباره بارداري را داريد.

سقط جنين مي‌تواند براي شما و شريك زندگي‌تان تنش عاطفي زيادي ايجاد كند، بنابراين اين نكته بسيار مهم است كه اجازه غمگين بودن را به خودتان بدهيد و براي يك بارداري جديد بيش از حد عجله نكنيد.

حتي اگر از لحاظ جسمي براي بارداري مجدد آماده هستيد، ممكن است به مدت زمان طولاني‌تري براي آمادگي عاطفي نياز داشته باشيد، بنابراين قبل از اينكه دوباره باردار شويد، بايد سلامت روحي خود را ارزيابي كنيد تا اطمينان حاصل شود كه از لحاظ جسمي و احساسي براي بارداري مجدد آماده هستيد.

با شريك زندگي خود صحبت كنيد و احساسات يكديگر را با هم بهبود ببخشيد؛ يكديگر را ساكت نكنيد و حتماً با هم صحبت كنيد و عواقب احساسي را كه سقط جنين براي هر يك از شما در برداشته، به‌خوبي درك كنيد.

اگر براي كنار آمدن با موضوع سقط جنين دچار مشكل شده‌ايد، حتماً نيازمند مشاوره با روان‌پزشك يا مددكار هستيد، پس با آن‌ها تماس بگيريد.

اين افراد مي‌توانند به شما در كنار آمدن با احساساتي نظير غم و اندوه، خشم و گناه كه شما را آزار مي‌دهند كمك كنند و به شما امكان آن را بدهند تا با فقدان روبرو شده مقابله كنيد و زودتر به حالت عادي زندگي خود برگرديد.

آماده‌سازي بدن براي بارداري بعد از سقط جنين

- مصرف ويتامين‌ها: بارداري نيازهاي تغذيه‌اي بدن شما را افزايش مي‌دهد، بنابراين مي‌توانيد بدن خود را قبل از آماده شدن براي يك بارداري امن و مطمئن آماده كنيد.

يكي از ويتامين‌هايي كه براي حاملگي سالم ضروري است، اسيد فوليك است.

از آنجايي كه كمبود اسيد فوليك مي‌تواند خطر نقايص لوله عصبي را افزايش دهد، مصرف اسيد فوليك 3 ماه قبل از بارداري و حين آن مي‌تواند احتمال وقوع اين مشكل را به شدت كاهش دهد و از سقط جنين مجدد جلوگيري كند.

ضروري است كه غذاهايي با محتوي اسيد فوليك بالا (مانند غلات، اسفناج، بروكلي، انبه و پرتقال) بخوريد يا حتي قبل از بارداري ويتامين‌هاي پيش از بارداري مصرف كنيد.

بدن شما در طول بارداري نياز به آهن بيشتري دارد، بنابراين مصرف مكمل آهن يا خوردن غذاهاي غني از آهن (مانند اسفناج، بروكلي، گندم و انواع گوشت قرمز) قبل از تشكيل تخمك مي‌تواند به حمايت از مراحل اوليه بارداري كمك كند.

كلسيم يكي ديگر از مواد معدني مهم در دوران بارداري است. كلسيم عنصر اصلي است كه در شكل‌گيري استخوان‌ها و دندان‌هاي جنين نقش بسزايي بازي مي‌كند.

كلسيم موجود در محصولات لبني، غذاهاي دريايي، كلم، گل كلم، كلم بروكلي و لوبيا سبز بسيار قابل جذب و مؤثر است.

- رژيم غذايي متعادل و حفظ وزن سالم و ورزش: براي كاهش خطر ابتلا به سقط جنين مجدد، بايد يك رژيم غذايي متعادل داشته باشيد كه شامل چهار گروه غذايي ميوه‌ها، سبزيجات، پروتئين، لبنيات و غلات كامل مي‌باشد.

از آنجا كه افزايش و از دست دادن بيش از حد وزن مي‌تواند توانايي بدن شما را براي حفظ حاملگي تحت تأثير قرار دهد، مهم است كه آن را به دقت بررسي كنيد.

اطمينان حاصل كنيد كه شما وزن سالم خود را با توجه به قد و توده‌ي بدني‌تان (شاخص توده بدني (BMI حفظ مي‌كنيد. اگر اضافه وزن داريد، قبل از اينكه باردار شويد، سعي كنيد وزن خود را كاهش بدهيد.

اين فرصت خوبي براي تجزيه و تحليل رژيم غذايي و شروع به خوردن غذاي سالم براي خودتان (و كودك شما) است. يك برنامه ورزشي منظم را كه مي‌توانيد در دوران بارداري خود ادامه دهيد، شروع كنيد.

سعي كنيد پياده‌روي، دويدن آهسته، يوگا و شنا كردن را در برنامه ورزشي خود بگنجانيد، اين ورزش‌ها اغلب در حين بارداري نيز ايمن هستند.

انجام حركات يوگا مي‌تواند بدن شما را در بهترين حالت قرار دهد و دوباره آماده بارداري شويد و به كاهش استرس يا اضطراب ناشي از سقط جنين كمك كند.

مديريت استرس شما براي حفظ سلامت و آماده بودن براي بارداري مجدد بسيار ضروري است.

- محدود كردن مصرف كافئين: در حالي كه سعي در باردار شدن داريد، بايد به طور كلي از نوشيدني‌هاي حاوي كافئين اجتناب كنيد. سطح بالاي كافئين به شدت باعث افزايش خطر سقط جنين مي‌شود.

- كاهش سطح استرس: استرس مي‌تواند بر سلامت و حاملگي شما تأثير منفي داشته باشد، زيرا بر وضعيت كلي بدن، اشتها، سطح انرژي و الگوهاي خواب شما تأثير زيادي دارد.

اقدامات لازم را براي كاهش استرس و كنترل و مديريت سطوح استرس خود قبل و در دوران بارداري انجام دهيد.

استرس شديد در دوران بارداري مي‌تواند فشار خون شما را افزايش داده و اثرات منفي روي كودك داشته باشد.

از آنجايي كه استرس بر ميزان انرژي و اشتياق شما تأثير مي‌گذارد، در هنگام تلاش براي بارداري، وزن شما را نيز تحت تأثير قرار مي‌دهد.

- مصرف نوشيدني‌هاي الكلي، سيگار كشيدن و مصرف مواد مخدر را متوقف كنيد: الكل، سيگار و داروهاي غيرقانوني نه تنها براي سلامتي شما، بلكه براي سلامتي نوزاد شما نيز مضر است.

استفاده از مواد مخدر مي‌تواند شانس ابتلا به بسياري از بيماري‌ها و همچنين خطر بروز سقط جنين را افزايش دهد و بر توانايي شما براي داشتن حاملگي سالم تأثير منفي بگذارد.

الكل، نيكوتين موجود در سيگار و محتواي برخي از داروها مي‌تواند اثرات مضر و غير قابل برگشت بر جنين در حال رشد داشته باشد، بنابراين، ايده خوبي است كه استفاده از اين محصولات را حتي قبل از اينكه باردار شويد، كنار بگذاريد.


آزمايشات لازم براي بارداري بعد از سقط جنين

اگر دو يا چند سقط جنين را تجربه كرده‌ايد، با پزشك صحبت كنيد تا آزمايشات لازم براي دليل سقط را پيش از بارداري انجام دهد.

آزمايشات شامل:

- آزمايش خون: نمونه خون شما و همسرتان براي تشخيص مشكلات سيستم ايمني بدن لازم است.

- آزمايش هورموني: پزشك شما سطح هورمون تيروئيد و احتمالاً هورمون پرولاكتين را آزمايش خواهد كرد.

اگر در حالت غير طبيعي باشند، به شما درمان‌هاي مناسب را مي‌دهد و بعداً دوباره مورد آزمايش قرار مي‌گيريد تا سطح هورمون‌هاي شما را بررسي كنند و از رفع مشكل شما اطمينان حاصل شود.

- آزمايش كروموزوم: شما و همسرتان بايد آزمايش كروموزوم (كاريوتايپ) بدهيد تا بررسي شود آيا دليل سقط كروموزوم است يا خير.

اقدامات درماني شامل:

سونوگرافي: سونوگرافي مي‌تواند مشكلات رحم مانند بافت‌هاي داخل رحم را نشان دهد.

هيستروسكوپي: مشكلات داخل رحم را مي‌تواند تشخيص دهد و درمان كند.

هيستروسالپينگوگرافي: اطلاعاتي درباره داخل رحم و لوله‌هاي رحم به پزشك مي‌دهد.

لاپاراسكوپي تشخيصي: مشكلات رحم، لوله‌هاي رحمي و تخمدان‌ها را تشخيص و درمان كند.


اگر دليل سقط مشخص نشد، نااميد نشويد. بيشتر خانم‌هايي كه چند سقط متوالي را تجربه مي‌كنند بارداري سالم نيز خواهند داشت.
 


* جراح و متخصص زنان و زايمان، فلوشيپ لاپاراسكوپي پيشرفته

 

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.