تاریخ انتشار: 1394/04/18 - 09:29
تعداد بازدید: 9094

زندگي‌ شلوغ و پر استرس اين روزها، مجال خواب راحت را از خيلي از افراد گرفته است. كيست كه نداند بي‌خوابي چطور بر عملكرد فردي و اجتماعي افراد اثر مي‌گذارد. خيلي از افراد عوارض سنگيني براي همين اختلال پرداخت كرده‌اند و حتي آينده شغلي يا زندگيشان تحت تاثير چنين مشكلي قرار گرفته است. بي‌خوابي به هر دليل به راحتي مي‌تواند سلامت شما را به خطر بيندازد. درست است كه علل بي‌خوابي متفاوت است اما ديدگاه طب سنتي درباره ريشه‌هاي بروز چنين مشكلي روي مغز متمركز است و آن را مربوط به اين عضو حياتي مي‌داند
شكي نيست در صورتي كه اين اختلال به موقع تشخيص داده نشده و درمان نشود، مي‌تواند عواقب خطرناكي براي سلامت فرد به همراه داشته باشد. به همين دليل دكتر روشنك قدس، متخصص طب سنتي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران درباره برخي علل بي‌خوابي از ديدگاه طب سنتي و راهكارهاي درماني هر كدام از اين علل توضيح مي‌دهد.

يك جوشانده جادويي
استفاده از جوشانده مركب از پنج گياه سنبل‌الطيب، گل‌گاوزبان، اسطوخدوس، بابونه، بادرنجبويه و ليمو عماني انتخاب بسيار خوبي براي افراد بي‌خواب است. اين تركيب تحت عنوان چاي خمسه يا خماس از بعضي از مطب‌هاي طب سنتي به صورت آماده قابل تهيه است. مداومت به استفاده از اين چاي به مدت حداقل دو هفته، يك ساعت قبل از خواب نتايج رضايتبخشي را در بيماران مبتلا به كم خوابي به همراه داشته است

بابونه براي افراد مسن
افراد بالاي 60 سال به دليل روند طبيعي افزايش سن، مزاج بدن‌شان به سمت خشكي مي‌رود كه نه ناشي از خلط است نه عامل خارجي. بنابراين بايد تدابير مرتب را در برنامه روزانه خود وارد كنند. حمام با آب نيم‌گرم قبل از خواب، روغن مالي بدن با روغن‌هاي مرطوب مانند روغن بنفشه و مصرف سالادكاهو از توصيه‌هاي معمول به اين افراد است. خوردن عرق كاهو نيز يكي ديگر از پيشنهادها است كه البته بايد توسط پزشك متخصص تجويز شود. دمنوش دم‌دستي و سادۀ بابونه هم آرام‌بخش است و مي‌تواند به خواب آرام كمك كند.

سالاد كاهو به خواب خوب كمك مي‌كند
استفاده از سالاد كاهو براي بي‌خوابي بسيار موثر است و يكي از خواب‌آورها به حساب مي‌آيد چون اثر رطوبت‌بخشي به مغز و بدن دارد. سالاد كاهو و كمي كلم همراه با برگ گشنيز و كمي روغن كدو مي‌تواند به عنوان ميان وعده، پيش غذا يا قبل از خواب ميل شود. خوردن سوپ يا شوربايي كه از گوشت جوجه پرندگان يا جوجه مرغ تهيه شده و در طبخ آن از مواد‌ تري‌بخش مانند كدو، اسفناج و برگ كاهو استفاده شده، بسيار مفيد و مؤثر است. بهتر است اين سوپ يك ساعت قبل از خواب ميل شود تا فرد راحت به خواب رود.

روغن بنفشه را به بيني بچكانيد
اگر بي‌خوابي به صورت بيماري ظهور كند و مداخله پزشك را نياز داشته باشد، چكاندن روغن‌هاي رطوبت‌زا به بيني از راهكارهاي مؤثر به حساب مي‌آيد. روغن‌هايي مانند روغن تخم كدو و روغن بنفشه در بازار موجود است و اگر فردي از نحوه تهيه و استاندارد بودن آن مطمئن باشد و در ضمن اين اطمينان را داشته باشد كه علت بي‌خوابي‌اش خشكي مغز است، مي‌تواند خود در خانه آن را استفاده كند. اما اگر علت مشخص و واضح نباشد ممكن است مصرف آن عوارضي در پي داشته باشد. بنابراين توصيه مي‌شود حتما پيش از استفاده از هر نوع دارويي هر چند گياهي با پزشك متخصص مشورت شود. 

عرق بيدمشك بنوشيد
افرادي كه در نانوايي كار مي‌كنند يا آنهايي كه در معرض آفتاب شديد قرار دارند مستعد افزايش غير‌طبيعي حرارت در سر هستند. مصرف بيش از اندازه ادويه بسيار گرم نيز مي‌تواند در كنار خشك كردن رطوبت طبيعي مغز، سبب ايجاد حرارت زائد در آن شود. اين بيماران معمولاً با شكايت سوزش سر و عطش زياد همراه با بي‌خوابي مراجعه مي‌كنند. در لمس سر هم اغلب مي‌توان گرما را حس كرد. وقتي علت بي‌خوابي غلبه حرارت بر مغز باشد، بايد موادي استفاده شود كه مزاج متضاد با آن داشته باشد يعني سردكننده باشد. در ساده‌ترين حالت، ريختن آب تقريباخنك روي سر مي‌تواند كمك‌كننده باشد. خوردن آب دوغ، دوغ يا نوشيدني‌هايي مانند عرق بيدمشك، آب انار، آب آلو هم مي‌تواند كمك كند.

وقتي مزاج مغز عوض مي‌شود!
بي‌خوابي در طب سنتي با عنوان «سهر» شناخته مي‌شود. به منظور تشخيص علت بي‌خوابي بايد در ابتدا مزاج ارگان مهمي مانند مغز بررسي و تغييراتي كه در كيفيت مغز ايجاد مي‌شود، ارزيابي شود. از ديدگاه طب سنتي در اصل سوءمزاج مغز يكي از علل اصلي بي‌خوابي دانسته شده است. به همين خاطر لازم است ابتدا مزاج طبيعي مغز مشخص شود. از نظر مزاجي، مغز با دو كيفيت سردي و‌تري شناخته مي‌شود. چنين مزاجي دقيقا مطابق با فعاليت مغز است زيرا ارتباطات بين اعضا از طريق اعصاب ورودي و خروجي بدن برقرار مي‌شود و اين فعاليت زياد باعث توليد حرارت در سر مي‌شود. وجود حرارت زياد ايجاب مي‌كند كه مزاج طبيعي و پايه‌اي مغز سرد باشد تا عملكردش مختل نشود.

خشكي مغز، يكي از علت‌هاي بي‌خوابي
در ميان سوء‌مزاج‌هاي مغز، غلبه خشكي يكي از علل شايع بي‌خوابي در طب سنتي شناخته شده است. مصرف ادويۀ زياد، بالارفتن سن به ويژه بالاي 60 سال و  مصرف غذاهاي فست فود يا سرخ كردني مي‌توانند سبب از بين رفتن رطوبت ذاتي مغز شوند. علائم سوء‌مزاج خشك مغز در بيمار با كم خوابي و خشك شدن چشم، دهان و بيني همراه است. در واقع اشك خشك شده، ترشح مخاط بيني نيز كم شده و ترشح بزاق كاهش پيدا مي‌كند. هرچه شدت خشكي بيشتر باشد اين علائم نيز شديدتر هستند.

منبع: مجله زندگي ايده آل

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.