تاریخ انتشار: 1396/08/29 - 14:01
تعداد بازدید: 473

سوزاك يكي از بيماري هاي واگيردار است كه بيشتر مواقع به وسيله تماس جنسي با فرد آلوده منتقل مي شود. همچنين اين بيماري ممكن است به وسيله تماس با مايعات بدن فرد مبتلا منتقل شود. به همين دليل بيماري مادر آلوده هنگام زايمان مي تواند به نوزاد سرايت كند. سوزاك هم بين مردان و هم زنان رخ مي دهد. اين بيماري زماني كه افراد چند شريك جنسي دارند، به راحتي گسترش پيدا مي كند.

دلايل ابتلا به سوزاك

عامل اين بيماري نيسريا گونورآ، نوعي باكتري است كه مي تواند در غشاءهاي مخاطي به سرعت تكثير شود. اين باكتري در محيط هاي گرم و مرطوب نواحي دستگاه تناسلي، از جمله گردن رحم (دهانه رحم)، رحم و لوله هاي فالوپ در زنان و مجراي ادراري (لوله اي كه ادرار را از مثايه به خارج از بدن هدايت مي كند) در زنان و مردان رشد مي كند. البته باكتري نيسريا گونورآ مي تواند در دهان، گلو و همچنين مقعد نيز رشد كند.

ميزان شيوع سوزاك

سوزاك بيماري عفوني بسيار شايعي است كه بنا برا گزارش مركز كنترل و پيشگيري بيماري ايالات متحده، هر سال حدود 700 هزار نفر در اين كشور مبتلا مي شوند. اين بيماري ميان نوجواناني كه درگير مسائل جنسي زودهنگام مي شوند، بالاترين شيوع را دارد.

علايم بيماري سوزاك

علايم بيماري سوزاك در ميان تمام افراد به يك شكل بروز نمي كند و برخي به ويژه زنان متوجه علائم آن نمي شوند. به همين دليل معمولا درمان آن به تعويق مي افتد. اما اگر علايم خود را نشان دهند، معمولا تا 10 روز پس از عفوني شدن، بروز مي كنند. اما اين بيماري پس از 30 روز به طور كامل خود را نشان مي دهد.
 
سوزاك؛ يك بيماري شايع آميزشي

از علايم سوزاك در زن ها مي توان به موارد زير اشاره كرد:
•    ترشحات زرد يا سفيد مايل به سبز از واژن
•    درد بخش پايين شكم يا لگن
•    سوزش ادرار ورم ملتحمه (قرمز چشم و يا خارش آنها)
•    خونريزي بين دوره هاي قاعدگي
•    تورم فرج
•    سوزش گلو و تورم غدد گلو (زماني كه اين بيماري به ناحيه دهان سرايت كند)

البته علايم اين بيماري در زنان آنقدر ملايم هستند كه معمولا بدون توجه باقي مي مانند.

درواقع بسياري از زنان مبتلا تصور مي كنند دچار نوعي عفونت قارچي شده اند و شروع به خوددرماني مي كنند. از آنجايي كه ترشحات واژني علايم بيماري هاي گوناگوني مي تواند باشد، بهتر است با مشاهده غيرطبيعي بودن آنها، حتما با پزشك مشورت كرد.

بيماري سوزاك در مردان با علايم زير خود را نشان مي دهد:

•    ترشحات سفيد يا زردرنگ متمايل به سبز از آلت تناسبي
•    سوزش ادرار
•    سوزش گلو
•    تورم و يا دردناكي بيضه ها
•    غدد متورم در گلو
علايم در مردها معمولا تا14 روز پس از ابتلا بروز مي كنند.

روش تشخيص سوزاك

براي تشخيص، پزشك نمونه اي از مايع داخل مجراي ادراري در  مردان و يا از دهانه رحم در زنان، بر مي دارد و براي بررسي به آزمايشگاه فرستاده مي شود. حتي ممكن است نمونه هايي از دهان و يا مقعد برداشته شود. معمولا جواب آزمايش چند روز طول مي كشد. سوزاك و همچنين بيماري مقاربتي ديگر به نام كلاميديا وجود دارد كه معمولا با هم رخ مي دهند. بنابراين پزشك، فرد مشكوك به بيماري سوزاك را از نظر بيماري كلاميديا هم آزمايش مي كند.

روش درمان

خوشبختانه بيماري سوزاك درمان شدني است. براي درمان عفونت سوزاك، پزشك آنتي بيوتيك هاي خوراكي و يا تزريقي تجويز مي كند. البته همسر فردي كه تحت درمان است، نيز بايد همزمان در روند درمان قرار گرفته تا از دوباره عفوني شدن و يا گسترش بيشتر بيماري جلوگيري شود. بايد دوره درمان تكميل و تمام داروهاي تجويز شده مصرف شوند. البته هرگز نبايد خوددرماني شود و داروهاي تجويز شده براي يك فرد را، بيمار ديگري مصرف نكند. زيرا درمان عفونت سخت تر مي شود. همچنين بيمار تا زماني كه درمان نشده است، نبايد با كسي رابطه جنسي برقرار كند. پس از درمان هم، هنگام ارتباط جنسي از كاندوم استفاده كند.

عوارض سوزاك در صورت درمان نشدن

اگر اين بيماري زود تشخيص داده نشده و درمان نشود، در زنان منجر به بيماري التهابي لگن كه دربرگيرنده عفونت قسمت بالاي سيستم توليد مثل يعني رحم، لوله هاي فالوپ، تخمدان و همچنين داخل لگن است، شده و در نهايت فرد به نازايي مبتلا مي شود. البته در صورت بارداري، خاطر بارداري خارج از رحمي بسيار افزايش مي يابد كه براي مادر و نوزاد بسيار خطرناك است.
 
درمان نكردن اين بيماري در مردان، ايجاد اپيديديميت (التهاب مجاري اپيديديم در دستگاه تناسلي مردانه) مي كند. در اين شرايط، بيضه ها بسيار دردناك مي شوند و گاهي اوقات ممكن است به عقيم شدن بيمار منتهي شود. همچنين بيماري درمان نشده سوزاك مي تواند روي پروستات اثر بدي گذاشته و در عين حال مجراي ادراري را زخم كرده و ادرار را سخت و دردناك كند. افراد مبتلا به سوزاك، مستعد ابتلا به بيماري ايدز نيز هستند.
 
اين عفونت حتي ممكن است وارد خون شود كه كشنده است. همچنين عفونت سوزاك در صورت درمان نشدن مي تواند به همه بافت هاي بدن نفوذ كرده و موجب التهاب مفاصل يا اندوكارديت (التهاب درون شامه قلب به معني استقرار و تكثير عامل عفوني در سطح داخلي قلب و دريچه ها) شود. شيوع اين حالت بين 3-0.6 درصد در زنان و 0.7-0.4 درصد در مردان است.
 
عوارض سوزاك بر روي مادر و نوزاد

بيماري سوزاك در زنان باردار احتمال سقط جنين يا زايمان زودرس را بالا مي برد و عفونت از مادر به نوزاد، به دليل اينكه هنگام زايمان از مجراي زايماني عبور مي كند، سرايت مي كند و منجر به نابينايي، عفونت مفاصل يا ورود عفونت به خون نوزاد مي شود كه خطر مرگ را به همراه دارد. به محض تشخيص اين بيماري در زنان باردار و درمان آنها، از اين خطرات كاسته مي شود.

پيشگيري

رابطه جنسي سالم مي تواند از ابتلا به اين بيماري بكاهد. پرهيز از رابطه جنسي با افرادي كه به ابتلا به اين آلودگي مشكوك هستند و يا هنگام رابطه بايد حتما از كاندوم استفاده نمايند. اقدامات ديگري كه خاص پيشگيري از ابتلا به سوزاك است مثل پيشگيري دارويي در چشم نوزادان و توجه به تماس هاي بيماران مبتلا به ساير بيماري هاي عفوني نيز از اهميت برخوردار است. داشتن شركاي جنسي متعدد، خطر ابتلا به اين بيماري را افزايش مي دهد، در صورت بروز اين بيماري در شخص، بايد به سرعت گزارش داده شود زيرا با اين كار از شيوع آن جلوگيري به عمل مي آيد.

داشتن زندگي سالم، فرد را از ابتلا به اين بيماري و البته ديگر بيماري هاي جنسي، محفوظ نگه مي دارد.

 

 منبع: ماهنامه دنياي زنان

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.