تاریخ انتشار: 1395/08/15 - 17:15
تعداد بازدید: 1189

يكي از بيماري‌هاي نسبتا شايع در ميان زنان، چسبندگي رحم است كه در اثر عوامل متعددي اتفاق مي‌افتد و در صورت عدم تشخيص به موقع ممكن است به نازايي و يا سقط‌هاي مكرر در زنان منجر شود. چسبندگي‌هاي شايع در زنان چند دسته‌اند؛ يكي چسبندگي داخل رحم است و ديگري چسبندگي در داخل لگن

چسبندگي داخل رحمي در شرايط معمولي براي هيچ زني اتفاق نمي‌افتد، چرا كه پوشش دروني رحم يا مخاط آندومتر در رحم به طور طبيعي و مرتب ايجاد مي‌شود و ريزش مي‌كند كه باعث به وجود آمدن قاعدگي مي‌شود.

اما گاهي اوقات تحت شرايطي اين مخاط از بين مي‌رود و كم‌كم به دليل فقدان آندومتر، قسمت‌هاي مختلف داخلي رحم به هم مي‌چسبند كه اصطلاحا به آن «نشانگان آشرمن» گفته مي‌شود.

چه شرايطي باعث چسبندگي رحم مي‌شوند؟

يكي از مهم‌ترين عوامل عفونت‌هاست. به صورت معمول وقتي به عفونت اشاره مي‌شود خانم‌ها فكر مي‌كنند هر نوع ترشحي از واژن عفونت است و باعث چسبندگي مي‌شود. در حالي كه در اينجا منظور برخي عفونت‌هاي شديد و مزمن به عنوان نمونه ناشي از بيماري‌هاي سل و جذام است كه مي‌توانند پوشش دروني آندومتر را از بين ببرند، چرا كه اين بافت در شرايط عادي از بين نمي‌رود.

يكي ديگر از شرايطي كه ممكن است باعث از بين بردن مخاط داخلي رحم شود، كورتاژهاي خشن است.كورتاژهايي كه به بافت داخل رحم صدمه بزند و در مواردي اتفاق مي‌افتد كه جنين در داخل رحم مرده و دفع نشده باشد كه اصطلاحا به آن «سقط فراموش‌شده» گفته مي‌شود. در اين حالت جنين به داخل رحم چسبيده و به زحمت كنده مي‌شود و بايد به ناچار اين كورتاژ خشن صورت بگيرد.

يكي ديگر از عواملي كه مي تواند سبب چسبندگي لوله هاي رحمي شود جراحي ها هستند. از شايع ترين جراحي ها مي توان آپانديسيت را نام برد. همچنين،جراحي كيست تخمدان ، فيبروم رحمي و جراحي هايي است كه داخل لگن انجام مي شود. در اين موارد بايد با انتخاب صحيح بيمار و اجراي تكنيك هاي مناسب جراحي و تجويز آنتي بيوتيك از بروز عفونت و چسبندگي جلوگيري كرد.

چسبندگي داخل رحمي چه علائم و عوارضي دارد؟

اگر چنين چسبندگي‌اي در رحم اتفاق بيفتد زنان ممكن است نازايي پيدا كنند، چرا كه بافت داخل رحم محل لانه‌گزيني جنين است و با آسيب ديدن آن خطر نازايي به وجود مي‌آيد.

همچنين ممكن است موجب سقط‌هاي مكرر يا دردهاي زير شكم يا قطع قاعدگي شود.

و نوع دوم؟

آن چسبندگي كه بين مردم مصطلح است در واقع چسبندگي لگن است كه در اطراف رحم يا بيرون از رحم اتفاق مي‌افتد كه بين رحم، تخمدان‌ها، جداره روده و جداره شكم يا جداره لگن چسبندگي ايجاد مي‌كند.

عفونت‌هاي ناشي از ميكروب «كلاميديا» يكي از علت‌هاي اين چسبندگي است.

بيماري التهابي لگن (PID)، عفونت‌هاي ناشي از اعمال جراحي به خصوص اگر عفونتي رخ داده باشد يا انجام اعمال جراحي كثيف باعث ايجاد اين چسبندگي‌ها مي‌شود.

اين چسبندگي‌ها از دسته دوم چسبندگي‌هاي رحم هستند كه ممكن است هيچ علامت خاصي نداشته باشند و در جراحي بعدي كه شكم بيمار باز مي‌شود اين چسبندگي مشاهده شود.

بيماري‌هايي كه مي‌تواند ابتلا به چسبندگي رحم را زياد كنند، كدامند؟

يكي از بيماري‌هايي كه مي‌تواند احتمال ابتلا به چسبندگي رحم را زياد ‌كند آندومتريوز است كه در اين بيماري، بافت داخل رحم بيرون از رحم ايجاد مي‌شود و مي‌تواند چسبندگي‌هاي زيادي را داخل لگن ايجاد كند.

علائم چسبندگي رحم چيست؟

براي چسبندگي داخل رحم هيچ علامت خاصي وجود ندارد. ممكن است در بيماران خون‌ريزي قاعدگي كم يا قطع شود يا قاعدگي دردناك، نازايي و سقط مكرر داشته باشند و وقتي بيمار با اين علائم به پزشك مراجعه مي‌كند احتمال ابتلا به چسبندگي رحم قوت مي‌گيرد.

براي درمان چه اقداماتي انجام مي‌شود؟

وسيله‌اي داخل رحم قرار داده مي‌شود تا اين چسبندگي‌ها آزاد شود و سپس هورمون جايگذاري مي‌شود تا مجددا چسبندگي ايجاد نشود.

درمان اين عارضه صددرصد نيست، ولي روش‌هاي درماني از جمله روشي كه ذكر شد روش‌هاي خوبي هستند كه با روش‌هاي كمكي ديگر به كار گرفته مي‌شود.

يك تا دو ماه براي ترميم زمان لازم است تا بيمار قاعدگي‌اش از سر گرفته شود و بافت داخل رحم خود را ترميم كند. اگر با اين شيوه درمان صورت بگيرد، معمولا بازگشت اتفاق نمي‌افتد و مشكلي پيش نخواهد آمد.

ولي بهتر است كه اصلا نگذاريم اين چسبندگي به وجود بيايد و در واقع پيشگيري از آن بهترين اقدام است.

چطور از چسبندگي رحم جلوگيري كنيم؟

براي پيشگيري از ابتلا به چسبندگي رحم توصيه مي شود قبل از ابتلا به نازايي و دچار شدن به جراحي هاي گزاف، پس از مشاهده هر گونه علامت عفونت به پزشك مراجعه كنيد.

بهتر است به طور مرتب حداقل يكي دو بار در سال به پزشك زنان مراجعه كنيد و اگر عفونت لگني داشته باشيد، تحت درمان قرار بگيريد.

در صورت ازدواج، جلوگيري از بارداري براي مدت طولاني توصيه نمي شود.

 

 

 

منبع: الو دكتز

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.