تاریخ انتشار: 1394/04/24 - 10:11
تعداد بازدید: 12098

حتماً مي دانيد كه براي داشتن از پوست، مو و ناخن هاي سالم بايد هميشه از يك رژيم متعادل، سالم و مغذي پيروي كنيد اما حتما براي تان پيش آمده كه گاهي در برابر انواع فست فودها، شيريني‌ها و بستني‌هاي وسوسه كننده مقاومتتان را از دست بدهيد و مجبور شويد دلي از عزا در آوريد! علاوه براين بعضي روزها آنقدر سرتان شلوغ است كه اصلاً وقت آماده كردن خوراكي‌هاي مفيد و شستن ميوه و سبزي را نداريد و به ناچار دل به فست فودها و ميان وعده هاي مضر بسپاريد! در چنين مواقعي حداقل كاري كه مي توانيد براي حفظ سلامت خود و اعضاي خانواده تان بكنيد، تأمين موادمغذي موردنيازتان از طريق مكمل‌ها است. در اين مقاله شما را با انواع مكمل‌ها و مواد مغذي مورد نياز خانم‌ها آشنا مي‌كنيم.


در زيبايي معجزه مي كند!


بيوتين: بيوتين تأثير معجزه آسايي روي موها، پوست و ناخن دارد. براي اين منظور بهتر است روزي 30 ميكروگرم از آن‌را مصرف كنيد. به اين ترتيب موهايتان سريع‌تر رشد مي‌كنند و درخشان‌تر مي‌شوند، پوستتان نيز شفاف‌تر شده و ناخن‌هايتان محكم‌تر مي‌شوند. بسياري از مولتي ويتامين‌ها حاوي بيوتين هستند. پس قبل از خريد حتما روي برچسب مكمل را بخوانيد. در مطالعاتي كه انجام شده چنين به نظر مي‌رسد كه استفاده همزمان بيوتين و روي مي‌تواند ريزش مو را كاهش دهد. سفيدۀ تخم مرغ و جگر نيز منابعي غني از بيوتين هستند.


براي اكسيژن رساني بخوريد!


آهن: آهن براي خانم‌هايي كه در سن باروري قرار دارند، بهترين گزينه است چراكه بدن شان هر ماه آهن از دست مي دهد. آهن اكسيژن را از شش‌ها به ساير نقاط بدن منتقل مي كند. شما در روز به 10 تا 20 ميلي‌گرم آهن نياز داريد. البته اگر به اندازه كافي گوشت قرمز (روزي يك وعده) مصرف كنيد ديگر نيازي به مكمل آهن نخواهيد داشت. يك ساعت پيش از صبحانه يا 2 ساعت پس از غذا بهترين زمان براي مصرف مكمل آهن است. بعد از آن نيز تا 2 ساعت چاي و قهوه ننوشيد. از مصرف همزمان فرآورده‌هاي لبني با قرص آهن خودداري كنيد. بهتر است بين مصرف مكمل روي و آهن حداقل 6 ساعت فاصله باشد. ويتامين C نيز به جذب آهن كمك مي‌كند. سبزيجات برگ دار مانند اسفناج و كلم پيچ هم از منابع بسيار خوب براي تامين آهن هستند.


مولتي ويتامين هم خانم و آقا دارد!


مولتي ويتامين: اگر قرار است از بين تمام مكمل‌هاي موجود در داروخانه يكي را انتخاب كنيد بايد مولتي ويتامين مخصوص خانم‌ها را بخريد. يك مولتي ويتامين خوب تمام نيازهاي روزانۀ شما به مواد مغذي را تامين مي‌كند. مطمئن شويد كه در اين مولتي ويتامين، فولات يا اسيد فوليك (ويتامين B9) هم وجود داشته باشد. اين ماده مغذي براي خانم هاي 40 تا 81 ساله بسيار مفيد است به خصوص آن‌هايي كه مي‌خواهند در آينده بچه دار شوند. اين مكمل را نيم ساعت قبل يا بعد از غذا مصرف كنيد و تا ۲ ساعت چاي و قهوه ننوشيد.


قابل توجه گياهخواران!


زينك (روي): زينك نوعي مادۀ معدني است كه سيستم ايمني بدن را تقويت كرده و به مبارزه با بيماري‌ها كمك مي‌كند. همچنين مصرف براي گياهخواران و زنان باردار بسيار مهم است. اگر باردار هستيد بايد ميزان زينك بيشتري مصرف كنيد چرا كه جنينتان بيشتر زينك موجود در بدنتان را مصرف مي‌كند. بدن روزانه بين 8 تا 11 ميلي‌گرم زينك نياز دارد. مصرف اين مكمل با ساير مواد معدني ازجمله آهن، مس، منگنز و كلسيم تداخل دارد، بنابراين بهتر است آن را به صورت جداگانه با معدۀ خالي و با آب ساده ميل كنيد.


جلوگيري از افسردگي و عادت ماهانه‌هاي دردناك


روغن ماهي: مكمل امگا 3 براي داشتن پوست، مو و ناخن هاي سالم، بهترين مكمل است. علاوه براين باعث تقويت قلب، عروق و سيستم گردش خون مي شود. از ديگر منافع مكمل روغن ماهي مبارزه با افسردگي، جلوگيري از عادت ماهانه‌هاي دردناك و پايين آوردن كلسترول بد خون است. روزانه يك تا 2 گرم امگا 3 مصرف كنيد. اين مكمل را بهتر است بعد از غذا مصرف كنيد.


خانم هاي ايراني و كمبود ويتامين D


ويتامين D: كار اصلي ويتامين D كمك به جذب كلسيم و فسفر در استخوان ها و زنده نگه داشتن سلول‌ها است. نكتۀ جالب اينكه بدن ما قادر است اين ويتامين را در مواجهه با نور خورشيد توليد كند. اگر محل زندگي شما بيشتر اوقات ابري است و زمستان‌هاي طولاني مدت داريد به احتمال زياد به اندازۀ كافي ويتامين D به بدنتان نمي‌رسد. در اين صورت مصرف روزانه IU 3000 (واحد بين‌المللي) ويتامين D به سلامتتان كمك مي كند. اين ويتامين را بهتر است همراه با غذا مصرف كنيد.


ترميم ترك ها و رفع خشكي پوست


ويتامين E: اين ويتامين محلول در چربي است كه در صورت مصرف به شكل كرم يا لوسيون خشكي پوست را ترميم كرده و از پوست در برابر آسيب هاي نور خورشيد محافظت مي‌كند. همچنين از بدن در برابر آثار مخرب راديكال‌هاي آزاد محافظت كرده، عملكرد سيستم ايمني بدن را بهبود مي بخشد و از لخته شدن خون پيشگيري مي‌كند، در نتيجه خطر حمله قلبي را كاهش مي‌دهد. ويتامين E در مغزها، سبزيجات سبز و روغن هايي چون سويا، كانولا و ذرت موجود است. شما روزانه به 15 ميلي گرم ويتامين E نياز داريد. اين ويتامين را بهتر است همراه با غذا مصرف كنيد.


ضد سرطان و بيماري هاي قلبي


ويتامين C: ويتامين C در استحكام پوست و توليد كلاژن نقش دارد، در نتيجه با مصرف آن پوست ظاهر جوان‌تري پيدا مي‌كند. همچنين داراي خاصيت ضدسرطاني است و احتمال بروز بيماري قلبي و عروقي را كاهش مي دهد. شما روزانه به ۷۵ ميلي گرم از اين ويتامين نياز داريد. ميوه و سبزيجات به ويژه مركبات و كيوي منابع طبيعي اين ويتامين هستند. ويتامين C را بهتر است قبل از خواب مصرف نكنيد. بعد از مصرف آن نيز تا 2 ساعت چاي و قهوه ننوشيد. مصرف همزمان ويتامين C ، A و E به جذب بهتر آن‌ها كمك مي كند.


دندان‌هايتان را تقويت كنيد


كلسيم و منيزيم: كلسيم يكي از مهم ترين مكمل‌هايي است كه دختران جوان با كمك آن مي‌توانند عضلات، استخوان‌ها و دندان‌هايشان را تقويت كنند. تحقيقات نشان داده است مصرف همزمان كلسيم و منيزيم باعث جذب بهتر آن‌ها در بدن مي‌شود. فقط يادتان باشد اين مكمل را با معده خالي و جدا از مكمل‌هاي ديگر مصرف كنيد، در غير اين صورت ممكن است در جذب ساير مواد مغذي اختلال ايجاد كند. توصيه مي شود روزانه 1000 ميلي گرم كلسيم و 400 تا 600 ميلي گرم منيزيم مصرف كنيد. گاهي مصرف مكمل كلسيم با يبوست همراه است كه توصيه مي‌شود براي پيشگيري از اين عارضه، روزي 8 تا 10 ليوان آب بنوشيد.


اگر مي خواهيد جوان بمانيد...


رسوراترول: رسوراترول آنتي اكسيداني قوي است كه در انگور يافت مي‌شود و تأثير ضدپيري فوق‌العاده اي دارد. ثابت شده كه اين آنتي اكسيدان به مبارزه با سرطان و بيماري هاي قلبي كمك مي‌كند. روزي يك كپسول از آن را مصرف كرده و روند پيري سلول‌ها را كند كنيد.


كاهش چين و چروك ها و آسيب آفتاب


ويتامين A: اين ويتامين آثار مخرب راديكال‌هاي آزاد را خنثي مي‌كند. محلول‌هاي موضعي حاوي ويتامين A از جمله كرم‌هاي رتينول با از بين بردن سلول‌هاي مرده، خطوط ريز، چين و چروك‌ها، علائم آسيب ديدگي نور خورشيد و پيري پوست را كاهش مي‌دهند. مصرف ويتامين A مانند ويتامين K تيرگي دور چشم را كاهش مي‌دهد. ميزان مورد نياز ويتامين A روزانه بين 800 تا 1000 ميكروگرم است. اين ويتامين را بهتر است همراه با غذا مصرف كنيد.


مكمل زيادي هم ضرر دارد!


فراموش نكنيد مواد غذايي بهترين منابع مواد مغذي هستند، بنابراين اگر هميشه از يك رژيم متعادل پيروي مي‌كنيد نيازي به مكمل‌ها نخواهيد داشت. دركل مانند هر خوراكي ديگر بايد در مصرف مكمل‌ها نيز تعادل را رعايت كنيد. درست همان طور كه زياده‌روي در مصرف بهترين خوراكي ها مي‌تواند عوارضي در پي داشته باشد، زياده روي در مصرف مكمل‌ها نيز عوارض خواص خود را خواهد داشت. توصيه مي‌شود براي انتخاب و مصرف مكمل‌ها با پزشك خود يا يك متخصص تغذيه مشورت كنيد.

 

منبع: مجله سيب سبز

 

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.