تاریخ انتشار: 1394/05/05 - 12:04
تعداد بازدید: 123512

اسم هاي متفاوتي داره، اما درد مشترك همه خانم‌ها است .

بانوان در سنين باروري به طور طبيعي، هر 28 روز (اين عدد مي تواند 7 روز بيشتر يا كمتر از اين هم باشد)، 2 تا 7 روز دچار خونريزي مي‌شوند (در اين مقاله دورۀ 28 روزه را در دورۀ قاعدگي و روزهاي خونريزي را زمان عادت ماهانه مي‌ناميم). در هر عادت ماهانۀ طبيعي روزانه حدود 20 تا 40 ميلي‌ليتر خون و ترشحات خارج مي‌شود. معمولاً شدت خونريزي دو روز است.

 

 چرا خونريزي؟

در تخمدان ميليون‌ها تخمك وجود دارد كه هر تخمك به همراه سلو ل‌هاي اطرافش، مجموعه‌اي به نام فوليكول را شكل مي‌دهد. اين فوليكول‌ها تحت اثر ترشحات قسمتي از مغز به نام هيپوفيز قرار دارند. يك دورۀ قاعدگي طبيعي را، براساس وضعيت جدار داخلي رحم، مي توان به سه مرحله تقسيم نمود:

1- مرحلۀ رشد

2- مرحلۀ ترشحي

3-مرحلۀ تخريب

در مرحلۀ رشد كه زماني بين اتمام خونريزي و تخمك‌گذاري است، فوليكول هاي تخمدان تحت تاثير ترشحات هيپوفيز، هورموني به نام استروژن توليد مي‌نمايند. استروژن بر لايۀ داخلي جدار رحم اثر كرده و موجب افزايش رشد آن مي‌شود. در روزهاي مياني دورۀ قاعدگي (تقريباً روز 14) يك تخمك از يكي از تخمدان‌ها رها مي‌شود. پس از رها شدن تخمك، سلول‌هاي باقي مانده فوليكول (كه در اين زمان، اصطلاحاً جسم زرد ناميده مي‌شوند) تغيير كرده و شروع به ترشح هورموني به نام پروژسترون مي‌نمايند. هورمون پروژسترون باعث افزايش ضخيم شدن جدار داخلي رحم مي‌شود. بنابراين با رها شدن تخمك و ترشح هورمون پروژسترون، نيمۀ دوم قاعدگي آغاز مي‌شود. در صورتي كه تخمك رها شده توسط اسپرم بارور شود و تبديل به سلول تخم شود، در جدار داخلي رحم جايگزين شده و با كنش‌هاي پيچيده‌اي مانع از بين رفتن جسم زرد مي‌شود. اما اگر تخمك بارور نشود و يا به هر دليلي در جدار رحم جايگزين نگردد، جسم زرد پس از چند روز ترشح پروژسترون، از بين مي رود. در نتيجه جدار داخلي رحم در اثر افت ناگهاني استروژن و پروژسترون دچار تخريب شده و تكه تكه فرو مي‌ريزد. اين ريزش جدار داخلي رحم، همان خونريزي عادت ماهيانه است.

 

 علل خونريزي غيرطبيعي

در خونريزي غيرطبيعي رحم، طول دورۀ قاعدگي، ميزان و يا زمان خونريزي دچار اختلال مي‌شوند. طول دورۀ قاعدگي زماني غيرطبيعي است كه بيش از 35 روز يا كمتر از 21 روز طول بكشد و يا دوره‌هاي آن نامنظم باشند. دورۀ قاعدگي از وضعيت سلامت ساير ارگان‌ها نيز تأثيرمي‌پذيرد؛ به همين علت نه تنها بيماري‌هاي دستگاه تناسلي، بلكه بسياري از بيماري‌هاي ارگان‌هاي ديگر نيز مي‌توانند خونريزي غيرطبيعي رحمي ايجاد نمايند. اما شايع‌ترين علل خونريزي غيرطبيعي مربوط به دستگاه تناسلي، اين‌ها هستند:

 

1- حاملگي

شايع‌ترين علت به هم خوردن نظم عادت ماهيانه در زنان در سنين باروري (18 تا 40 سال)، حاملگي و عوارض مرتبط با آن مثل حاملگي خارج رحمي است. بسياري از زنان در چند ماه اول حاملگي طبيعي، دچار خونريزي مي‌شوند. بنابراين بسيار مهم است كه در زناني كه تماس جنسي داشته‌اند، حتي اگر مطمئن هستند كه حامله نيستند، تست حاملگي انجام شده و حاملگي (به عنوان شايع‌ترين علت خونريزي غيرطبيعي) رد شود.

 

2- مشكلات مربوط به تخمك‌گذاري

لزوماً در تمام دوره‌هاي قاعدگي، تخمك‌گذاري اتفاق نمي‌افتد. در سال‌هاي ابتداي بلوغ و در سال‌هاي نزديك به يائسگي و حتي در اثر استرس‌هايي مثل مسافرت يا تغيير شغل، شيوع دوره‌هاي فاقد تخمك‌گذاري افزايش مي‌يابد. در دو سال اول شروع قاعدگي ، 85 درصد دوره‌هاي قاعدگي فاقد تخمك‌گذاريند، در حالي كه پس از 6 سال از شروع قاعدگي اين عدد به 20 درصد مي‌رسد. در روز 14 قاعدگي در صورتي كه تخمك‌گذاري انجام نشود، جسم زرد كه توليدكنندۀ هورمون پروژسترون است، ايجاد نخواهد شد؛ بنابراين تخمدان به توليد استروژن ادامه داده و لايه داخلي رحم همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. در اثر اين ازدياد رشد، دورۀ قاعدگي طولاني شده و خونريزي نامنظم و لكه بيني ايجاد خواهد شد. اين امر مي‌تواند زمينه را براي ايجاد پوليپ و سرطان رحم فراهم نمايد. گرچه در ابتدا و انتهاي دوران باروري، عدم تخمك‌گذاري به طور شايع اتفاق مي‌افتد، اما بيماري‌‌هايي مثل تخمدان پلي كيستيك و اختلالات تيروئيد نيز مي‌توانند آن را ايجاد نمايند.

 

3- مشكلات رحمي

عفونتها، تومورهاي بدخيم و خوش‌خيم رحمي نيز مي‌توانند خونريزي ايجاد نمايند. برخي از اين ضايعات بسيار شايع هستند، به طور مثال ميوم كه توموري خوش‌خيم است در ۳۰ درصد زنان ديده مي‌شود. اين ضايعات هميشه منجر به خونريزي نمي‌شوند و ممكن است فرد علي‌رغم ابتلا به آن‌ها دچار خونريزي نشود. ضخيم شدن لايۀ داخلي رحم نيز از علل خونريزي، خصوصاً در خانم هاي 50-40 سال است. ضخيم شدن لايۀداخلي رحم، هشداري بسيار جدي براي وقوع سرطان در آينده محسوب مي‌شود. احتمال سرطان رحم با افزايش سن زياد مي‌شود، بنابراين بسيار مهم است كه در زنان بالاي 40 سال مطمئن شويم كه علت خونريزي، سرطان نيست. سرطان تنها علت خونريزي غيرطبيعي نبوده و هر خونريزي به معني سرطان نيست. بنابراين اگر به اختلالات قاعدگي دچار شديد، افكار مزاحم را از خود دور نموده و از تفسيرهاي عجولانه بپرهيزيد، اما به هيچ وجه در مراجعه به پزشك سهل انگاري نكنيد. گاهي وقت‌ها هم در اثر عواملي مثل آي.يو.دي، رحم دچار جراحت شده و خونريزي مي‌كند. خونريزي خفيف ناشي از آي.يو.دي طبيعي است و درماني نياز ندارد، اما خونريزي‌هاي شديد بايد حتما مورد توجه قرار گيرند.

 

4- ساير علل

در زنان پس از يائسگي، يكي از علل مهمي كه بايد به خاطر داشت، خشك بودن ديوارۀ واژن به علت فقدان استروژن پس از يائسگي است كه اين امر موجب خونريزي پس از تماس جنسي مي شود. داروهايي كه جلوي انعقاد را مي گيرند و اختلالات غددي مثل اختلالات تيروئيد نيز مي‌توانند موجب خونريزي غيرطبيعي رحمي شوند.

 

وقتي مراجعه به پزشك ضروري است

خونريزي غيرطبيعي مسئلۀ بسيار مهمي است و با رؤيت آن بايد سريعاً به پزشك مراجعه نماييد. در صورتي كه فقط دچار خونريزي غيرطبيعي شده‌ايد، مي توانيد در مطب تحت معاينه و معالجه قرار گيريد. اما اگر علائمي مثل سبكي سر، شكم درد شديد و تب نيز همراه خونريزي وجود داشته باشد، بهتر است به اوراژنس بيمارستان مراجعه كنيد. معمولاً پزشكان سعي مي‌كنند به كمك تاريخچه‌اي كه شما از بيماري‌ها و حالات گذشته خود در اختيار آن‌ها قرار مي‌دهيد و معاينات و آزمايش‌هايي كه درخواست مي‌كنند، علت خونريزي شما را از ميان علت‌هاي ذكر شده بيابند. پزشكان علاقمندند، جهت يافتن علت خونريزي، اطلاعات كاملي در مورد زمان و ميزان خونريزي و دفعات تكرار آن، آخرين دورۀ طبيعي، حاملگي قبلي، آخرين تماس جنسي، روش‌هاي پيشگيري از بارداري و داروهاي مورد استفاده شما داشته باشند. به خاطر داشته باشيد كه ممكن است در ويزيت اول تشخيص دقيق بيماري ميسر نشود و به چندين نوبت مراجعه نياز باشد.

 

مراقب خود باشيد

  • ابتدا مطمئن شويد كه منشا خونريزي، دستگاه تناسلي است و از مقعد يا دستگاه ادراري نيست. براي اين كار مي توانيد از تامپون استفاده نماييد.
  •  در صورتي كه خونريزيتان زياد است، در بستر استراحت كنيد.
  •  تعداد تامپونهاي مصرف شده و يا نوار بهداشتيهاي استفاده شده را حتماً بشمريد؛ تعداد آنها به پزشك كمك مي كند تا تخميني از ميزان خونريزي شما داشته باشد.
  •  آسپرين نخوريد، چرا كه زمان خونريزيتان را طولاني مي كند.

 

درمان

نوع درمان وابسته به علت خونريزي است و در هر مورد جداگانه تصميم گرفته مي شود. در مواردي كه اختلالات هورموني علت خونريزي غيرطبيعي رحمي باشند، معمولاً از داروهاي هورموني مثل قرص‌هاي پيشگيري از بارداري جهت درمان استفاده مي‌شود. اگرچه خود اين قرص‌ها نيز از علل خونريزي غيرطبيعي هستند اما در مواردي خاص، درمان مؤثري عليه آن محسوب مي‌گردند. با شروع درمان دارويي در مواردي كه بي‌نظمي‌هاي هورموني عامل خونريزي هستند، معمولاً پس از چند ماه، دوره‌هاي قاعدگي منظم مي‌‌شوند؛ در صورت عدم پاسخ به اين درمان، حتماً مجدداً به پزشك خود مراجعه كنيد، تا ساير علل خونريزي مورد بررسي قرار گيرند.

به خاطر داشته باشيد كه تغييرات عادت ماهانه مسئله‌اي بسيار پراهميت است و ممكن است ناديده گرفتن آن هزينۀ بسيار سنگيني درپي داشته باشد.

 

منبع: پرشين پرشيا

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.