تاریخ انتشار: 1395/12/04 - 18:22
تعداد بازدید: 1070

دوره طبيعي قاعدگي چند روز است؟

دكتر علوي متخصص زنان و زايمان، گفت: بيماري به نام كيست رحم وجود ندارد، ولي عده‌اي كيست تخمدان را كيست رحم مي‌دانند. ايشان با اشاره به برخي از بيماري هاي زنان عنوان كرد: يكي از موضوعات مهم زنان، دوره قاعدگي است كه سيكل آن از 22 تا 38 روز مي باشد و اگر بيش از اين زمان طول كشيد بايد به متخصص جهت تشخيص علت و درمان مراجعه كرد.

دوران قاعدگي از سن 12 سالگي تا 45 سالگي روي مي دهد و قاعده گذاري به همراه تخمك گذاري، زمان مشخص دارد، البته هر خونريزي خارج از اين زمان بندي، رويدادي غير عادي است. استرس و حركات سنگين ورزشي و كاهش وزن و برخي از بيماري ها و بارداري و مصرف برخي از داروها مي تواند دوره قاعدگي طبيعي را بر هم بزند.

از ميان بانوان يك درصد قاعدگي طبيعي ندارند كه آن هم قابل تشخيص است. دوره طبيعي قاعدگي دو تا 8 روز است و گاهي تا 10 روز ادامه دارد اگر اين مدت طولاني شود قطعا علت خاصي دارد. قاعدگي هاي منظم از 25 تا 35 سالگي روي مي دهد. تنها 15 درصد از بانوان سيكل 28 روزه دارند البته ميزان خونريزي در بانوان متفاوت است.

هر لكه بيني به معناي قاعدگي نيست و حتي مي تواند بنا بر دلايلي در كودكان اتفاق بيفتد، البته اختلال هاي تخمك گذاري هم موجب خونريزي مي شود.در كودكان ضربه خوردن و وجود جسم خارجي و يا تعرض موجب خون ريزي مي شود كه آن هم زير نظر پزشك قابل تشخيص است.

يكي از اشتباهات مهم بانوان به تاخير انداختن عادت ماهيانه مي باشد كه اين امر جداره رحم را ضخيم كرده و موجب امراض بدخيم مي شود. برخي از بانوان براي سفرها و يا كار تاخير در قاعدگي ايجاد مي كنند كه تكرار آن تا چند ماه جايز نيست. خوددرماني و برخي از شيوه هاي سنتي در درمان بيماري زنان و استفاده از روش هاي غير اصولي در زمان بارداري زمينه ساز ايجاد امراض خواهد شد، در اين باره بهداشت بانوان اهميت زيادي دارد.پديده اي به نام كيست رحم نداريم و كيست در تخمدان اتفاق مي افتد كه در اين باره با تجهيزات پزشكي مي توان كيست را تشخيص داد.

در حوالي سن بلوغ كه قاعدگي آغاز مي شود اگر ميزان خونريزي بالا باشد ممكن است تعداد پلاكت ها كم باشد و نياز به دوره درمان باشد و يا اختلال انعقادي داشته باشند. وي در مورد مصرف قرص آهن در زمان قاعدگي هم بيان كرد:خون ريزي كه منتهي به كم خوني شود نياز به آهن دارد، اما در سنين نوجواني و جواني قاعدتا خون ريزي موجب كم خوني نمي شود، اما براي جلوگيري از كم خوني گاهي براي زنان و دختران آهن تجويز مي شود.

اين متخصص زنان و زايمان در مورد برخي از مراقبت هاي زنان عنوان كرد: زنان و دختران بايد از لباس هاي نخي استفاده كنند و لباس هاي شسته شده خود را در معرض آفتاب بگذارند و همواره لباس هاي خود را خشك نگاه دارند تا به بيماري هاي زنان و عفونت ها مبتلا نشوند.

يكي از مباحث مهم كيست‌ها است كه بايد حتما درمان شود در اين باره پديده‌اي به نام كيست رحم وجود ندارد ولي عده‌اي كيست تخمدان را كيست رحم مي دانند. بايد بدانيم كه كيست تخمدان قابل تشخيص و درمان است.

 

 


منبع: iranmatlab.ir


افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.