تاریخ انتشار: 1397/08/21 - 15:56
تعداد بازدید: 92

يكي از مسايلي  كه به طور شايعي پس از زايمان  اتفاق مي افتد، تورم  پا، قوزك و  دست هاست. اين  احتباس آب به شدت شايع  است و البته اين حس تورم و  پف كردگي براي  يك زائو  تجربه ناخوشايندي  است اما  قبل ازاينكه بدانيد چه طور  به همسرتان  كمك كنيد، بهتر است دليل اين احتباس  آب يا تورم  را بدانيد.
 
از شگفتي هاي بي نظير خلقت  و الطاف  خداوندي  است كه در چند  هفته  مانده به زايمان بدن  همسر  شما مقداري  آب ذخيره مي كند تا در طول  دردهاي زايمان  كه تمايلي به خوردن و آشاميدن  ندارد و  نمي تواند چيزي بخورد (امكان دارد دردهاي زايمان  طول كشنده باشد) بدن  اش با كم آبي مواجه نشود.اين عملكرد  جبراني بدن  كه براي  حيات  ضروري است وقتي دردسرساز مي شود كه مايع اضافه در بافت  نرم تجمع يابد.

با اينكه مايع  در سراسر بافت  نرم بدن  محبوس مي شود اما  چون نيروي جاذبه وجود دارد  بيشترين  تورم  را در دست و پاها، به ويژه  قوزك  پاي مادر مي بينيم. بهتر است در صورت تورم  بيش از حد پاها، به ويژه اگر همراه علايم ديگري از قبيل سردرد، دوبيني، كاهش  دفع ادرار،  احساس سوزش  سردل  باشد  فورا  با پزشك  تماس  بگيريد،  به خصوص  اگر در دوران بارداري فشارخون  بالا  يا علايم مراحل قبل از مسموميت بارداري  وجود  داشته باشد  اما اگر  تورم  به تنهايي وجود دارد  و پزشك اطمينان مي دهد كه مشكل خاصي  نيست، بهتر  است با انجام اقداماتي ساده به رفع اين  حس ناخوشايند در همسرتان كمك كنيد.

۱) اگر  غذاي  نرم يا سالاد حاوي شويد، خيار، فلفل  سبز و ديگر  موادي كه خاصيت ادرارآوري طبيعي دارند تهيه كنيد، به كاهش  احتباس آب كمك  مي كنيد.

۲) به همسرتان  بگوييد براي ساعتي نوزاد و  مراقبت از او را به شما  بسپارد و پس از اينكه نوزاد را شير داد  حدود  دو سه ساعتي كه نوزادتان نياز  به شير خوردن ندارد،  با خيال  آسوده به پشت دراز بكشد  و بدن خود را در وضعيت شل و ريلكس قرار  بدهد  تا بلكه  به بازجذب مايعات  احتباس يافته كمك  شود.  اين استراحت از همه نظر  مي تواند به او آرامش دهد و با اين استراحت كوتاه از دست پاچگي هاي  هفته  اول مادر شدن اش رها  شود و به خود بپردازد.

۳) او را تشويق كنيد لباس  هاي گشاد بپوشد. اگر  قرار  است به ملاقات  پزشك  برويد پوشيدن كفش  هاي ورزشي با اندازه  هاي كمي  بزرگ  تر را پيشنهاد  كنيد  تا به پايش  فشار  نيايد. سعي  كنيد  هواي  او را داشته باشيد تا مبادا همسرتان  ليز بخورد و يا به دليل  تعادل نداشتن در روزهاي  نخست  پس از زايمان به ويژه اگر نوزاد را هم در آغوش دارد، با خطر مواجه شود.

۴) از پزشك  در مورد  استفاده  از تركيبات  حاوي  منيزيم زودجذب  پرس وجو  كنيد. مصرف  اين تركيبات همراه با غذا به كاهش تورم  كمك مي كند. ضمنا  بدانيد مصرف ويتامين  ب كمپلكس به همراه آن، اثر  منيزيم را مي افزايد  و انرژي  مادر  را افزايش مي دهد. مراقب رژيم  غذايي همسرتان  باشيد و  به هر قيمتي شده مانع بروز  يبوست شويد.

 منبع:روزنامه  سلامت

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.