تاریخ انتشار: 1396/08/16 - 08:59
تعداد بازدید: 473

احساس گرماي زيادي مي‌كنيد؟ احتمالا شما هم از عرق زياد استقبال نمي‌كنيد، اما چند راه ساده براي مقابله با اين مشكل و در امان ماندن از كمبود آب بدن وجود دارد.

اين روز‌ها مدام خيس عرق مي‌شويد؟ اين مشكل با نشانه‌هايي همراه است: بسياري از زنان باردار احساس رطوبت ناشي از عرق خاصي دارند حتي اگر دماي بدن‌شان پايين باشد. به علاوه در يك آب و هواي گرم و به ويژه در يك روز گرم، شايد از اينكه در ماه هفتم بارداري حسي شبيه گُر گرفتگي يائسگي را تجربه مي‌كنيد، تعجب كنيد. خوشبختانه عرق زياد نشانه طبيعي بارداري است و راه‌هاي زيادي براي خنك نگه‌داشتن بدن هست حتي اگر حرارت بدن‌بالا باشد.

چه چيزي باعث اين مشكل مي‌شود؟

بين بواسير، خونريزي لثه‌ها و آكنه، كدام در تغييرات هورمون‌هاي بارداري نقشي ندارند؟ تغييرات هورموني زماني اتفاق مي‌افتد كه اسپرم با تخمك مواجه مي‌شود و هيپوتالاموس (اين منطقه از مغز به تنظيم درجه حرارت بدن كمك مي‌كند) را گيج كرده و وادارش مي‌كند تا گرما دريافت كند حتي اگر آن روز خنك باشد و شما در سايه باشيد. اين به نوبه خود باعث واكنش تعريقي بدن‌تان مي‌شود كه براي خنك كردن شما در زماني كه درجه حرارت واقعا بالا است طراحي شده است.

اين مشكل چه موقعي بدتر مي‌شود؟

شما در سه ماهه اول، سه ماهه سوم و پس از زايمان و زماني كه در حال تجربه نوسانات هورموني شديدي هستيد، احساس تعريق بيشتري مي‌كنيد (اين تغييرات هورموني تا حدي در سه ماهه دوم بارداري هم وجود دارند). شما مي‌توانيد انتظار اين را داشته باشيد كه اثر تعريق به تدريج از بين برود چون احتمالا زماني كه شما دوباره شروع به تخمك‌گذاري كنيد، هورمون‌هاي‌تان هم شروع مي‌كنند به تنظيم كردن خودشان (چند ماه پس از زايمان).
 
چه چيز را بايد بدانيد؟

آيا متوجه تغييراتي در عرق‌كردن‌تان شده‌ايد؟ انواع مختلفي از غدد توليد عرق وجود دارند: يكي از آن غده‌هايي كه احتمالا شما مي‌شناسيد، غدد آپوكرين شما هستند. اين غده‌ها به‌طور عمده در زير بغل، اندام تناسلي و مناطق پرينه (قسمت خارجي واژن) قرار دارند و مسئول بيشترين توليد بوي بدن هستند (زماني كه عرق شما توسط باكتري‌ها تجزيه شود!). غددي كه در دوران بارداري بسيار فعال مي‌شوند و همچنين مسئول تنظيم حرارت بدن هستند، غدد آكرين ناميده مي‌شوند و در سرتاسر بدن‌تان وجود دارند ( اما در صورت، قفسه سينه و پشت‌تان متمركزند و در زير‌بغل پراكنده هستند). خوشبختانه آنها بوي بدي توليد نمي‌كنند. درواقع توليد عرق آپوكرين (عرق بد بو) زماني كه شما بارداريد واقعا كند مي‌شود. اين به آن معنا است كه شما در خيلي از جا‌هاي غير معمول بدن‌تان احساس گرما مي‌كنيد اما نيازي نيست كه دو برابر از دئودورانت استفاده كنيد.


وقتي زياد عرق مي كنيد، آب از دست مي دهيد كه مي تواند منجر به سرگيجه و ضعف شود.

چه كاري مي‌توانيد انجام دهيد؟

هيچ راه حل جادويي براي زماني كه عرق كردن شما به سطح بالايي رسيده وجود ندارد، اما براي اينكه احساس بهتري پيدا كنيد راه‌هايي وجود دارد:

- آب بدن‌تان را حفظ كنيد، وقتي شما زياد عرق مي‌كنيد آب از دست مي‌دهيد كه مي‌تواند باعث شود شما احساس ضعف و سرگيجه داشته باشيد. پس چيزي بنوشيد. نوشيدن بيشتر مايعات سرد مي‌تواند به تنظيم درجه حرارت بدن‌تان كمك كند. هميشه يك بطري آب همراه خودتان داشته باشيد و وقتي تشنه شديد از آن بنوشيد، صبر نكنيد كه دهان‌تان خشك شود. زماني كه در حال كار كردن هستيد يا هوا گرم‌تر است شما به آب بيشتري نياز داريد. آب بهترين نوشيدني است اما آبميوه‌هاي طبيعي، ميوه‌ها و سبزيجات هم مايعات محسوب مي‌شوند (فقط از نوشابه و نوشيدني‌هاي شيرين كه كالري ندارند پرهيز كنيد چون مي‌توانند باعث افزايش وزن شوند). قانون كلي: اگر ادرار شما تقريبا سفيد و يا كمي زرد است، نشانه خوبي براي آب بدن شما است.

- دور از نور آفتاب و در محيطي مطبوع بمانيد. اين موضوع هم براي شب و هم روز صدق مي‌كند. وقتي هوا 32 درجه ساني‌گراد و مرطوب باشد، طرفداران كمك‌تان نمي‌كنند!

- از كار كردن در گرماي روز پرهيز كنيد. به جاي آن پياده‌روي در صبح زود يا شب را انتخاب كنيد، در باشگاه مورد علاقه‌تان براي يك كلاس ثبت‌نام كنيد يا در استخر شنا كنيد (امتياز شنا كردن: اين مي‌تواند به تسكين ورم پا‌ها و مچ پا‌هاي‌تان كمك كند).

- لباس‌هاي گشاد و روشن بپوشيد. لايه‌اي از‌آن روي لباس قرار دارد بنابر‌اين مي‌توانيد به راحتي لباس را درآورده يا گره بزنيد.

- تخت‌تان را با چند پتو لايه لايه كنيد. كار را براي تنظيم سريع درجه حرارت در شب سرعت ببخشيد.

- روي يك حوله بخوابيد. اين كار به جذب عرق بيش از حد‌تان در خواب كمك مي‌كند. از نوشيدني‌هاي گرم و غذا‌هاي پر ادويه پرهيز كنيد. مخصوصا اگر آنها باعث شوند بيشتر عرق كنيد.

- يك بادبزن دستي با خودتان داشته باشيد. باد زدن خودتان از تبخير بيش از حد عرق جلوگيري مي‌كند و باعث خنك شدن پوست‌تان مي‌شود.

- از پودر بدون تالك استفاده كنيد. كمي از اين پودر در نواحي تيره رنگي كه با اعضاي ديگر اصطكاك و برخورد دارند، رطوبت بيش از حد را جذب مي‌كند و از عارضه‌هاي پوستي ناشي از گرما جلوگيري مي‌كند.

 

 منبع: javaneirani.com

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.