تاریخ انتشار: 1396/09/29 - 12:53
تعداد بازدید: 608

برخي از خانم‌ها، توجه چنداني به بدن خود ندارند و همين مساله مي‌تواند مشكلاتي جدي را براي اين دسته از افراد به وجود آورد، در نقطه مقابل، خانم‌هايي هستند كه نسبت به بدن خود، حساسيت زيادي دارند و همين حساسيت، آنها را دچار ترس و نگراني مي‌كند. به هم ريختن نظم قاعدگي، يكي از مواردي است كه بسياري از خانم‌ها را نگران مي‌كند.

دلايل زيادي مي‌تواند در توقف قاعدگي نقش داشته باشد كه با خواندن ديدگاه‌هاي دكتر بيژن بابايي ، پزشك ، مي‌توانيد با برخي از اين دلايل آشنا شويد.

يك بيماري در ميان است

قطع قاعدگي يا اختلال در قاعدگي، مساله‌اي نيست كه بتوان از كنار آن ساده رد شد و فرد با بروز چنين مشكلي، بايد حتما به متخصص زنان و زايمان مراجعه كند. گاهي دليل ابتلا به اختلال قاعدگي و توقف قاعدگي، به تنبلي تخمدان يا سندرم پلي‌كيستيك تخمدان (PCO) برمي‌گردد. افرادي كه به اين مشكلات مبتلا هستند، بايد حتما تحت نظر پزشك زنان و زايمان باشند تا با مشكل ناباروري و ساير مشكلات، مواجه نشوند.

دارو مصرف مي‌كنيد؟

يكي از مهم‌ترين دلايلي كه مي‌تواند باعث قطع قاعدگي شود، بارداري است البته قطع قاعدگي فقط به علت بارداري به وجود نمي‌آيد و حتي دختران جوان نيز مي‌توانند اين مساله را بنا بر دلايل زيادي تجربه كنند. يكي از مواردي كه مي‌تواند در قطع قاعدگي نقش داشته باشد، استفاده از داروهاست. برخي داروها مي‌توانند چرخه قاعدگي را با مشكل مواجه كنند. براي مثال، آن دسته از افرادي كه طولاني‌مدت از داروهاي هورموني استفاده مي‌كنند، پس از قطع اين نوع دارو‌ها مي‌توانند دچار توقف قاعدگي شوند. اگر جزو آن دسته از افرادي هستيد كه اخيرا از دارويي خاص استفاده كرده‌ايد و قاعدگي‌تان قطع شده، بايد حتما به متخصص زنان و زايمان مراجعه كنيد.

كمتر حرص بخوريد

استرس، مي‌تواند بيماري‌هاي زيادي را براي بدن به وجود آورد و اختلال در هورمون‌ها، يكي از مواردي است كه در اثر استرس ايجاد مي‌شود. افرادي كه بارها استرس‌هاي شديد داشته‌اند بايد انتظار توقف قاعدگي را داشته باشند چون استرس، باعث مي‌شود هورمون‌ها، مانع تخمك‌گذاري شوند. انجام يك ورزش مداوم مي‌تواند در كاهش استرس و تنظيم قاعدگي نقش داشته باشد. علاوه بر اين، توجه به خواب كافي بايد مد نظر فرد قرار بگيرد و آن دسته از افرادي كه با بي‌خوابي‌هاي مداوم مواجه مي‌شوند، بيش از ساير افراد مستعد ابتلا به قطع قاعدگي هستند.

شيردهي مطرح است

يكي ديگر از دلايلي كه مي‌تواند با اختلال در قاعدگي همراه باشد، شيردهي است. افرادي كه بتازگي مادر شده‌اند، در زمان شيردهي مي‌توانند به‌دليل تغييرات هورموني، دچار قطع يا اختلال در قاعدگي شوند در نتيجه بايد كمي صبور باشند تا هورمون‌هايشان به حالت عادي بازگردد.

چاقي را جدي بگيريد

افرادي كه دچار چاقي يا لاغري‌هاي شديد هستند، با مشكلات هورموني مواجه خواهند شد و احتمال اختلال در قاعدگي يا قطع قاعدگي در اين دسته از افراد وجود دارد. افرادي كه به چاقي يا لاغري‌ مفرط دچار هستند، بايد به پزشك مراجعه كنند تا دليل چاقي يا لاغري آنها مشخص شود و در صورتي كه بيماري خاصي مطرح نباشد، بايد از متخصص تغذيه براي رسيدن به وزن ايده‌آل كمك بگيرند.

ورزش خوب است، اما...

اين‌كه ورزش مي‌تواند در سلامت ما نقش داشته باشد، مساله‌اي بديهي است و همه بايد ورزش را در برنامه روزانه زندگي خود قرار بدهند، ولي اين به آن معنا نيست كه افراد بيش از اندازه ورزش كنند. ورزش‌هاي شديد، مي‌تواند اختلالات هورموني، بي‌نظمي يا قطع قاعدگي را براي خانم‌ها ايجاد كند در نتيجه بايد در ورزش اعتدال را رعايت كرد.

يائسگي زودرس داريد؟

دلايل قطع قاعدگي بسيار گسترده است و فرد بدون كمك گرفتن از پزشك متخصص زنان و زايمان، نمي‌تواند متوجه علت اصلي قطع قاعدگي شود. يكي ديگر از دلايلي كه مي‌تواند باعث قطع قاعدگي شود، يائسگي زودرس است. افرادي كه در خانواده آنها سابقه يائسگي زودرس ديده مي‌شود، بيش از بقيه مستعد اين موضوع هستند. تشخيص يائسگي زودرس، با آزمايش‌هاي هورموني و گرفتن يك شرح حال خوب از بيمار امكان‌پذير است.

قاعدگي و بيماري

گاهي اختلال در قاعدگي و قطع آن، به ابتلا به بيماري‌هاي مختلف مرتبط است. براي مثال، آن دسته از افرادي كه ديابت دارند، بيش از بقيه مستعد ابتلا به اين مشكل هستند. اختلال در عملكرد غدد درون‌ريز مانند هيپوفيز، تيروئيد، هيپوتالاموس، پاراتيروئيد، غدد كليوي و خود تخمدان‌ها، مي‌توانند باعث اختلال در قاعدگي و حتي توقف قاعدگي شوند. حتي در برخي موارد، توقف قاعدگي به دليل تومور مغزي به وجود مي‌آيد كه البته تا زمان تشخيص نهايي، نبايد نگران اين مساله بود.

يك دليل روشن


گاهي برخي خانم‌ها به دليل بيماري‌هاي جدي، مجبور به انجام جراحي رحم و تخمدان مي‌شوند و در برخي از جراحي‌ها، پزشك براي حفظ جان بيمار و كاهش مشكلات ناشي از بيماري، مجبور به برداشتن تخمدان و رحم در زمان جراحي مي‌شود. برداشتن تخمدان‌ها و رحم، يكي از دلايلي است كه قطع قاعدگي را در پي دارد. اين افراد بعد از جراحي بايد با پزشك متخصص زنان در ارتباط باشند تا به پوكي استخوان و ساير مشكلات دچار نشوند.

 

 

 

منبع: جام جم

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.