تاریخ انتشار: 1396/10/17 - 10:52
تعداد بازدید: 553

شايع ترين علائم اوليه بارداري و پريود شامل نوسانات خلقي، درد كمر، افزايش ادرار و سينه هاي حساس است. علاوه بر اين، نشانه هايي هم وجود دارند كه فقط در زمان حاملگي اتفاق مي افتند. البته تنها راه مطمئن شدن اينكه باردار هستيد يا نه، آزمايش بارداري است.

سندروم پيش از قاعدگي PMS

قاعدگي يك فرآيند خونريزي از رحم است كه در پايان هر دوره از قاعدگي رخ مي دهد. قاعدگي از دوران بلوغ شروع مي شود و تا زمان يائسگي ادامه دارد.

دوره آن زماني شروع مي شود (تقريبا هر ۲۸ روز) كه ديواره هاي رحم از بين بروند، و به همين دليل است كه حاملگي رخ نمي دهد.

دوره ي قاعدگي شما به علت تغييرات طبيعي در سطوح هورمون استروژن و پروژسترون، به عنوان چرخه قاعدگي شناخته شده است. بسياري از زنان علائمي مانند نفخ، حساسيت پستان و تغييرات خلقي را در طول دوره قاعدگي تجربه مي كنند.

PMSيا سندروم پيش از قاعدگي، وضعيتي است كه علائم رواني و جسمي آن پس از تخمك گذاري (كه در وسط چرخه ي قاعدگي اتفاق مي افتد) رخ مي دهند و زماني كه دوره شروع مي شود، علائم آن پايان مي يابد.

نشانه هاي PMS مي تواند شاما تحريك پذيري، افسردگي، گريه، خستگي، التهاب، آكنه، حساسيت پستان (ماستالژي) و تغييرات اشتها باشد. در حالي كه ۹۰% زنان معتقدند كه برخي علائم مربوط به قاعدگي را دارند، PMS حقيقي جدي تر است و احتمالا در ۲۰ تا ۳۰ درصد زنان رخ مي دهد.

شباهت هاي بين بارداري و پريود PMS

براي بسياري از زنان، علائم و نشانه هاي اوليه ي بارداري شباهت هاي زيادي به دوران قاعدگي يا PMS دارد. در حقيقت طبق برخي علائم اوليه نمي توان گفت كه باردار هستيد و شايد فقط علائم قبل از قاعدگي را داريد.


علائم مشابه و مشترك عبارتند از:

سردرد

سردرد مي تواند نشانه اي از بارداري باشد، اما بسياري از زنان همچنين قبل از دوران قاعدگي، سردرد يا ميگرن را تجربه مي كنند.

درد كمر

اين علامت مي تواند از نشانه هاي نزديك شدن به دوره قاعدگي باشد، اما همچنين نشانه اي از حاملگي هم است.

تكرر ادرار

اگر باردار هستيد و يا نزديك دوران قاعدگي خود هستيد، ممكن است دچار افزايش ادرار شويد.

تغييرات حالت (تحريك پذيري، اضطراب، گريه كردن)
تغييرات حالت در هر دو شرايط PMS و اوايل بارداري معمول است. اين تغييرات مي تواند شامل افسردگي، اضطراب، تحريك پذيري و تغييرات خلقي باشد.

يبوست

هورمون پروژسترون مي تواند منجر به اختلالات گوارشي از جمله يبوست شود. از آنجا كه سطح پروژسترون در طول نيمه دوم چرخه قاعدگي افزايش مي يابد، يبوست مي تواند در زنان مبتلا به PMS يا با نزديك شدن به دوران قاعدگي رخ دهد.

به همين ترتيب تغييرات هورموني در دوران بارداري هم ممكن است باعث يبوست شود و اين امر شباهت بين بارداري و پريود است.

درد و حساسيت پستان

درد پستان، حساسيت به لمس، تورم يا بزرگ شدن پستان، مي تواند در ابتداي بارداري و همچنين قبل از دوره قاعدگي رخ دهد. سينه ممكن است در هر دو حالت سنگين، دردناك و يا حساس شود و اين موضوع هم از شباهت هاي بين بارداري و پريود است.


تفاوت بين بارداري و پريود

خونريزي يا لكه بيني

خونريزي خفيف (به اندازه اي نيست كه نياز به استفاده از پد يا تامپون باشد) گاهي اوقات در زمان لانه گزيني جنين در رحم در اوايل بارداري اتفاق مي افتد. اين به عنوان خونريزي لانه گزيني شناخته شده است و مانند خونريزي شديدي كه زنان در آغاز پريودي خود تجربه مي كنند نيست.

خستگي

يكي از تفاوت هاي بارداري و پريود، خستگي در زنان است كه در مراحل اوليه بارداري رايج است اما به عنوان علائم PMS نيز شناخته شده است. با اين حال خستگي مربوط به PMS عموما پس از شروع دوره از بين مي رود.

افزايش يا كاهش اشتها

بسياري از زنان قبل از شروع دوره ميل به غذا يا افزايش اشتها را تجربه مي كنند. افزايش اشتها يا نفرت غذايي نيز در بارداري معمول است، گرچه گرايش غذايي حاملگي اغلب مشخص و شديد تر از زمان PMS است.

تهوع و استفراغ

تفاوت بارداري و پريود، تهوع و استفراغ است. اين امر معمولا در دوران بارداري پيش مي آيد و از نشانه هاي PMS نيست. بنابراين اگر شما اين حالت را تجربه كرده ايد بيشتر احتمال دارد باردار باشيد.

كمر درد

گرفتگي كمر و درد شكم يا لگن در بسياري از زنان قبل از دوران قاعدگي رخ  مي دهد. اين علائم اغلب براي زنان مبتلا به PMS رنج آور است. با اين حال برخي زنان ممكن است در مراحل اوليه بارداري ، درد و گرفتگي خفيف داشته باشند.


علائم اصلي بارداري چيست؟

علائم خاصي وجود دارند كه مختص علائم اوليه بارداري هستند و در زمان PMS كمتر اتفاق مي افتند.

تاخير در پريود يا پريود نشدن: فقدان قاعدگي نشانه مشخصي از بارداري است.

خونريزي كاشت و لانه گزيني جنين: همان طور كه قبلا ذكر شد، در هنگام لانه گزيني جنين در رحم در طول دوران بارداري، خونريزي خفيفي تجربه مي شود و بسيار متفاوت از دوران قاعدگي است.

ترشحات واژن: افزايش توليد استروژن در دوران بارداري ممكن است منجر به افزايش ترشحات سفيد واژن شود.

تيره شدن نوك پستان: تيره و بزرگ شدن آئولا يا نوك پستان مي تواند يك يا دو هفته پس از تخمك گذاري در اوايل بارداري رخ دهد. و به هيچ عنوان جزو علائم PMS محسوب نمي شود. تفاوت بين بارداري و پريود نيست.


دو هفته انتظار چيست؟

«دو هفته صبر كردن» يك اصطلاح است كه براي توصيف فاصله زماني بين تخمك گذاري و لانه گزيني استفاده مي شود و يا نقطه تقريبي است كه در آن آزمون بارداري يك پاسخ قطعي را ارائه مي دهد.
 

 

 منبع: nabzema.com

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.