تاریخ انتشار: 1397/07/08 - 18:25
تعداد بازدید: 133

فتق واژن چست؟

فتق واژن در اصطلاح وضعيتي است كه بر اثر آن ساختارهايي مانند رحم، ركتوم، مثانه، مجراي ادرار، روده كوچك، و يا خود واژن از موقعيت هاي عادي پوشش خود خارج شوند.

زماني كه فتق واژن به وجود مي آيد، در صورت عدم درمان يا  جراحي، اين ساختارها در نهايت مي توانند بيشتر از حالت اصلي خود خارج شده و مشكلات جدي تري ايجاد كنند. شبكه عضلات، رباط ها و پوست داخل و اطراف واژن زن به عنوان ساختاري پشتيبان كننده و  پيچيده عمل مي كند كه با اين پوشش دهي،  اندام هاي لگن و ساير بافت ها را در جاي  مخصوص خود نگه مي دارد.

اين شبكه پشتيباني شامل پوست و ماهيچه هاي ديواره واژن است (شبكه اي از بافت هايي كه فاسيا ناميده مي شود). بخش هاي مختلف اين سيستم پشتيباني ممكن است بر اثر بروز مشكل خاصي، تضعيف و يا تخريب شده و در نهايت باعث بروز فتق يا پرولاپس واژن شود.


علائم فتق واژن

علائم ناشي از فتق واژن به طور معمول بر عملكرد جنسي و همچنين كاركرد بدني تاثير مي گذارد. از علائم رايج فتق واژن مي توان به مشكلاتي در ادرار و دفع و فشار و ناراحتي لگن  اشاره كرد كه از علائم مهم اين مشكل هستند.

شايع ترين علائم فتق واژن به صورتي است كه زن احساس مي كند بافت يا ساختار مهبل (واژن) در جاي خود قرار ندارد. بعضي از زنان احساس مي كنند كه واژن آن ها به سمت پايين كشيده شده و اين مشكل را به صورت يك احساس كشنده توصيف مي كنند. به طور كلي،  فتق پيشرفته داراي علائم شديدتري  است.

موارد زير شامل علائم عمومي است كه ممكن است در همه انواع  فتق واژينال ديده شود:

- فشار داخل واژن يا لگن با مقاربت دردناك (dyspareunia)
- توده اي كه درناحيه مهبل (واژن) قرار دارد
- كاهش درد يا فشار در زمان خم شدن
- عفونت مجاري ادراري


- تخليه روده: اين مشكل  ممكن است نشان دهنده انتروكسي، پرولاپس  واژن، يا ركتوسل باشد. زناني كه دچار انسداد روده مي شوند اغب با فتق واژن به اين مشكل دچار مي شوند.  اين مشكل مي تواند يك مشكل  ثانويه  بوده و در اثر فتق واژن علائم تشديد پيدا كنند.

- يبوست: بر اثر فتق واژن حتي ممكن است مشكل يبوست ايجاد شود كه از علائم شايع آن است.

- بي اختياري  ادرار: اين  علامت يك علامت رايج است كه اغلب در تركيب با مشكل ديگري بروز پيدا مي كند.


دردي كه بر اثر ايستادن طولاني مدت افزايش مي يابد: اين  مشكل ممكن است نشان دهنده  فتق انتروكسي، پرولاپس واژن، يا رحم  باشد.

بروندهي بافت در ديواره پشتي واژن: اين مشكل يك علامت رايج از ركتوسل است.

بروندهي بافت در ديواره جلويي واژن: اين مشكل، نشانه رايجي از سيستوسل يا اورتركت است.

بزرگ شدن و باز شدن سوراخ  واژن: اين مشكل  يك  مشكل فيزيكي است كه اغلب  بر اثر فتق واژن و تركيب با پرولاپس رحم ايجاد مي شود.


علل فتق واژن

شبكه اي از عضلات  وجود دارند كه باعث حمايت و نگه داشتن  لگن (واژن و بافت ها و اندام هاي اطراف آن در داخل لگن)  مي شود. بخش عمده اي از اين شبكه عضلات، كه در زير بسياري از اندام هاي لگن قرار دارد و از وزن اندام حمايت مي كند، ani levator ناميده مي شود. رباط هاي نخاعي  هم  با ثبات و پايداري موثرتري، باعث پوشش دهي بيشتري مي شوند.

هنگامي كه بخش هايي از اين شبكه پشتيباني ضعيف شده يا دچار آسيب شوند، واژن و سازه هاي اطراف آن ممكن است از كل ساختار و عضلات حمايت كننده يا قسمتي از آن ها، جدا شده و خارج از محل خود قرار گيرند. به طور خلاصه، اين حالت آرام سازي لگن ناميده مي شود. فتق واژينال زماني اتفاق مي افتد كه ساختارهاي تحمل كننده يا سازنده كه باعث حفظ واژن مي شوند ضعيف يا خراب مي شوند.


به طور كلي علل فتق واژن بر اثر موارد زير باشد:

زايمان طبيعي

به خصوص در نوزادان بزرگ با وزن بالاتر؛ زايمان معمولا  به بافت ها، عضلات و رباط هاي داخل و اطراف واژن آسيب مي رساند. زايمان هاي طولاني و دشوار و به ويژه  نوزادان بزرگ، براي اين سازه ها تنش زا هستند.
زايمان فاكتور خطر بالايي است  كه به سيستوسل مربوط مي شود و در طي آن ممكن است فتق واژن و يا رحم رخ دهد. در زايمان طبيعي بر اثر فشار زياد و يا آسيب به واژن و ساختارهاي اطراف آن ممكن است مشكل فتق واژن و افتادگي واژن ايجاد شود.
 
يائسگي

استروژن هورموني است كه كمك مي كند تا ماهيچه ها و بافت هاي ساختار پشتيباني لگن را قوي نگه دارد. پس از يائسگي سطح استروژن كاهش مي يابد؛ و ساختارهاي حمايتي ممكن است تضعيف شود.

رحم بخش مهمي از ساختار حمايتي در بالاي مهبل يا واژن است. هيستركتومي شامل رحم هم مي شود و  بالاي مهبل (واژن) به تدريج  باز شده و در اين وضعيت پرولاپس واژن ايجاد مي شود. با بالا رفتن واژن، فشار  اضافي  بر ليگامان ايجاد مي شود. هيستركتومي به طور معمول با enterocele همراه است  كه در آن روده كوچك در نزديكي و در قسمت بالاي واژن قرار مي گيرد.


درمان فتق واژن

به طور كلي، قابل اطمينان ترين روش درماني و تشخيص قطعي هر نوع پرولاپس  و فتق واژن  شامل  دريافت و ارزيابي سابقه  پزشكي و معاينه فيزيكي كامل است. روند درمان با بررسي بخش هاي مختلف واژن به طور جداگانه و براي تعيين نوع و ميزان فتق است كه توسط پزشك متخصص انجام شده و بر همين اساس نوع درمان و مناسب ترين آن ها ارائه مي شود.

در طول معاينه فيزيكي، از زن مي خواهند تا نشسته و در يك موقعيت خاص فشار ايجاد كند تا بافت پرولاپس آشكار و بررسي شود. برخي از انواع فتق واژن مانند cystocele يا rectocele در طي معاينه فيزيكي آسان تر قابل شناسايي هستند.

علائم فتق واژن در هر زني ممكن است متفاوت باشد و به همين دليل بهتر است براي تشخيص به پزشك مراجعه شود.  فتق واژن به ندرت مي تواند وضعيت تهديد كننده و خطرناكي باشد.

با اين حال، بيشتر فتق ها به تدريج تشديد مي شوند و تنها با روش جراحي درون واژينال درمان مي شوند. بنابراين، مراقبت هاي پزشكي براي ارزيابي و پيشگيري از علائم و عوارض ناشي از ضعف بافت ها و عضلات اطراف مهبل (واژن) توصيه  مي شود. بيشتر فتق هاي واژينال به تدريج  و در طول زمان بدتر مي شود و نوع درمان مناسب براي درمان فتق  واژينال بستگي به عوامل مختلفي مانند علت و شدت فتق، سن، وضعيت كلي پزشكي و ميل زن به تولد فرزند در آينده، دارد.

گزينه هاي غير جراحي ممكن است در برخي موارد خفيف و همچنين در مواردي كه زن نمي تواند به دلائل پزشكي تحت عمل جراحي قرار گرفته و يا خطر عوارض جراحي براي آن ها بالا است،  صورت مي گيرد. عمل جراحي در اكثر مواقع موثرترين درمان فتق واژن بوده و بدون عوارض خاصي فرد رو به بهبودي مي رود.  بسياري از زنان مبتلا به فتق واژن ممكن است از درمان جايگزين استروژن استفاده كنند.

استروژن به تقويت و حفظ عضلات در ناحيه واژن  كمك مي كند. در هورمون درماني فتق واژن مانند هر بيماري ديگري، به منظور كاهش علائم و خطرات درمان استروژن، بيمار بايد از قبل كاملا معاينه شود.

 

منبع:nabzema.com
 

افزودن دیدگاه
 
 
 
 

هدف اين سايت ايجاد آگاهي و اطلاع رساني در مورد دوره عادت ماهانه، زمان شروع  دوره عادت ماهانه، زمان شروع دوره تخمك گذاري جهت اقدام به بارداري و يا جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته و همچنين ايجاد سوابق دوره هاي ماهانه به همراه علائم و نكات درج شده روزانه براي مشتركين جهت ارائه به مراكز پزشكي مي باشد.

به آساني و سرعت مي توانيد دوره هاي ماهانه در ماههاي آينده خود را مشاهده نماييد

اگر قصد داريد براي آينده خود از قبيل مسافرت، انجام فعاليت هاي مورد نظر، اقدام به بارداري و ... برنامه ريزي نماييد و اين برنامه ها ممكن است با زمان عادت ماهانه شما تداخل داشته باشد و يا از زمان تخمك گذاري خود آگاهي نداريد، مي توانيد با استفاده از تقويم بانوان، اين نگراني را به حداقل برسانيد.سايت "تقويم بانوان" عادت ماهانه و يا دوره هاي تخمك گذاري بعدي شما را با توجه به سوابق اطلاعات دريافتي، به شما اعلام ميكند.

نگهداري علائم پيش از قاعدگي، وزن و خلق و خو جهت ارائه به مراكز پژوهشي و پزشكي

اين سايت، تنها يك تقويم براي بانوان نيست، بلكه اين امكان را به شما مي دهد كه يادداشتهاي روزانه، وزن، خلق و خو و ساير علائم جسمي و روحي خود را ثبت كرده و در صورت نياز به مراكز پژوهشي و پزشكي ارائه نماييد.

امكان فعال سازي و غير فعال سازي ارسال ايميل و پيامك

يكي از امكانات اين سايت اعلام دوره ي قاعدگي بعدي بصورت خودكار از طريق ارسال پيامك و ايميل مي باشد.شما اين امكان را داريد، در صورت تمايل و در هر زمان سرويس ارسال پيامك يا ايميل را از طريق پنل خود غير فعال نموده و در زمان دلخواه مجددا اين سرويس ها را فعال نماييد.